Sprawdź co w trawie piszczy na Twitterze Zainspiruj się na Instagramie Zobacz cenne materiały na Pinterest Porozmawiaj na Facebooku

12 groszy a.k.a. przestań się oszukiwać

autorstwa Cezarego Kujawa

12 groszy a.k.a. przestań się oszukiwać

Dziś będzie bez zbędnych ceregieli, czy jak kto woli, nie będziemy owijać w bawełnę. Jest bowiem kilka prawd, które są niewypowiedziane, a przez to wpadamy często w pułapki bez wyjścia. Co mam na myśli ? Każdy z nas ma jakąś swoją filozofię życia. Może nie nazywa się to tak szumnie w naszych głowach ale upraszczając, wzrastaliśmy w jakimś środowisku pod okiem naszych rodziców, dziadków, itp. Kształtowaliśmy się w szkołach pod wpływem nauczycieli i odkształcaliśmy po szkole ze znajomymi. Wszystko to wraz z muzyką, filmem, hobby i pogodą miało wpływ na ukształtowanie czegoś co można by nazwać poglądem na otaczający świat, tudzież filozofią życia właśnie. Jak nie trudno się domyślić w związku z ogromną różnorodnością zdarzeń, okoliczności, miejsc i ludzi,  nasze filozofie będą się różnić mniej lub bardziej. Jakkolwiek jednak nie byłyby różne, jest kilka takich przekonań, które możemy mieć w swoim arsenale, a które mogą skutecznie blokować nasz rozwój. Dziś więc moje 12 groszy do tej sakwy. Może to nie ostatnia taka lista. Jedziemy...

Kłamcy powinni kłamać

Jak naiwnymi możemy być myśląc inaczej ? A mimo to, jak często słyszymy siebie czy innych mówiących: On/Ona nie powinna tak robić. Albo w drugą stronę: Powinieneś/powinnaś zrobić tak czy inaczej. Ludzie są jacy są. Niektórzy z nich są empatyczni bardziej niż inni, ktoś idzie przez życie respektując prawa i obowiązki a inna osoba ma je w ..głębokim poważaniu. Możemy i trafimy zarówno na jednych i na drugich. Grunt to zdać sobie sprawę, że nie zmienimy ich tylko dlatego, że nie pasuje nam ich zachowanie. Nie powinniśmy nawet próbować, bo to strata czasu. Często jednak uzależniamy nasze powodzenie od tego, czy inna osoba zmieni swoje postępowanie.

Fakt na dziś: Nie zmieni

Nie bądźmy naiwni. Leń ma się lenić, kłamca kłamać, a komik wyśmiewać. Nie traćmy czasu ani energii na próbę zmiany leniwca w mrówkę. Nic z tego nie będzie a dodatkowo robota nadal nie będzie skończona.

Praktyka

Znajdź w swoim otoczeniu osoby, które próbujesz zmienić na lepsze ale bez skutku. Przestań to robić. Zamiast tego pokaż im na własnym przykładzie jak się zdobywa szczyty, może w ten sposób zasiejesz w nich chęć zmiany.

Polub płacenie podatków

To nie łatwe do ogarnięcia myślą, ale wszystko zaczyna się w głowie. Jeśli Twoje życie opiera się na narzekaniu na układ jaki zastałeś wkoło, to jak myślisz, jak daleko zajdziesz. Im szybciej zrozumiemy, że jak mawia Tony Robbins:

Życie nam się trafiło a nie nam przytrafia- Tony Robbins

tym prędzej zaczniemy doceniać co mamy i działać z tym co mamy. Jak mawiał, nieżyjący już śp. Jim Rohn nawiązując do podatków i kapitalizmu:

Czy nie chciałbyś karmić gęsi znoszącej złote jaja. Oczywiście, że gęś je za dużo...my pewnie też.- Jim Rohn

Poznaj zasady panujące wkoło i nie walcz z nimi, walcz z własnymi słabościami a wykorzystuj jak najlepiej podatki, pieniądze, dni i noce, słońce i deszcz. Tylko w ten sposób ruszysz z miejsca.

Praktyka

Czy są jakieś zasady obowiązujące w świecie, które Cię denerwują. Zidentyfikuj je i zdaj sobie sprawę, że tak po prostu jest. Nie próbuj ich zmienić, zmieniaj siebie.

Nie obwiniaj świata, obwiniaj siebie

Wiedzieliście, że to nadchodzi. Wrócimy do tego jeszcze nie raz i pewnie każdy z punktów zasługuje na oddzielny artykuł, ale ten jest bardzo istotny. Mimo to, postaram się krótko, klarownie i bez komplikacji.Jeśli coś się dzieje w Twoim życiu to Twoja wina i Twoja zasługa. Obwinianie świata za swoje porażki jest krzywdzące i to nie dla świata a dla Ciebie. Jeśli bowiem zima jest odpowiedzialna za to, że nie ćwiczysz, to nie masz szans schudnąć. Jeśli firma, która Cię zatrudnia jest odpowiedzialna za to, że masz za mało pieniędzy, to masz przechlapane. Jeśli znajomi są winni temu, że nie nauczyłeś się do egzaminu.....chyba już łapiesz, hę ;-) Jeśli tak sobie to wszystko tłumaczysz to właśnie zamknąłeś sobie wszystkie drogi poprawy sytuacji. Zamiast tego namawiam Cię do obwiniania siebie. To na prawdę najważniejszy krok w dorosłość. Dzień w którym weźmiesz pełną odpowiedzialność  za wszystko co Ci się przytrafia to dzień w którym zaczniesz żyć na własnych zasadach.

Praktyka

Zapisz 3 rzeczy, które chciałbyś/chciałabyś poprawić w swoim życiu. Co możesz zrobić dziś, żeby tam dotrzeć. Język angielski ? Przeczytaj artykuł w tym języku. Nadwaga ? Dwa kilometry spacerkiem w przerwie na lunch to tylko 20-30 minut. Kredyt ? Na pewno każdy w domu potrzebuje komórki, laptopa i TV w każdym pokoju ? Nie licz na zmianę pogody. Zacznij patrzeć na siebie i na to co możesz zrobić.

Czasami po prostu pada deszcz

Proste i bardzo ważne. Czasami, nie ma znaczenia jak bardzo będziesz się starać. Spadnie deszcz, zajdzie słońce i zrobi się zimno. Możesz być przygotowany na wszystko, ale czasami tak czy inaczej oberwiesz tak mocno, że zatrzymasz się w miejscu, Taki mamy klimat, chciałoby się rzec. Nic na to nie poradzimy, trzeba jedynie wiedzieć i zdawać sobie sprawę z tego, że tak jest. Wtedy, gdy się to wydarzy, będziesz miał/miała siłę by po prostu przegrupować szyki, wziąć się w garść i ruszyć dalej. Nie rozwlekam się nad tym dalej, ale jeśli chcesz poczytać o czymś pokrewnym sprawdź artykuł: Lina pęka, nie komandos czyli cud porażki.

Praktyka

Padłeś ? Powstań. Jeśli nie mogłeś na to nic poradzić - wyciągnij wnioski i rusz dalej. Moment w którym zaczniesz się zastanawiać i użalać, jest chwilą w której zaczynasz tracić czas.

Dorośnij wreszcie

To bardzo prosta idea. Często zachowujemy się jak dzieci oczekując traktowania jak dorośli. Tak jak gdybyśmy nie rozumieli świata w którym żyjemy, praw rynku, kapitalizmu, zasad komunikacji czy najprostszego związku przyczynowo skutkowego. Oto kilka konkretów - niech będzie z działki finansowej - dla lubiących praktyczne podejście zamiast filozofii:

Oczywiście takich zasad jest więcej i to nie tylko w obszarze pt.: Płaca i praca. Ostatecznie jednak wniosek jest następujący: Traktujmy świat poważnie by samemu być tak traktowanym.

Praktyka

Sprawdź co robisz na co dzień, a co jest czystą dziecinadą. Pół dnia na Kwejku narzekając pod nosem, że "gdybym miał więcej czasu zacząłbym ten kurs języka angielskiego" ? Come on.

Jeśli nie pytasz, nie uzyskasz odpowiedzi

Żaden ze mnie biblista, a już na pewno nie zamierzam nikogo z Was nawracać. Ale większość kojarzy pewnie ten fragment Biblii:

Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą.- Mt. 7, 7-8

Proste ? proste. Łatwe ? Hmm, no nie zawsze. Ale namawiam wszystkich, łącznie z sobą...Jeśli nie wyciągniesz ręki nie otrzymasz chleba. Jeśli nie zapytasz, świat pójdzie dalej a Ty zostaniesz w miejscu.

Praktyka

Jeśli 10 razy dziennie w lustrze pytasz szefa o podwyżkę, czas zastąpić lustro, szefem.

Zima znów nadejdzie

Bądź dorosły na tyle by zdawać sobie z tego sprawę. Jak śpiewa Pan Cugowski:

A po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój.- Budka Suflera

Oczywiście, prawdziwym będzie także stwierdzenie, że po dniu przychodzi noc, a i burza też nadejdzie. Jeśli myślimy inaczej, to co najmniej naiwne myślenie. Całe nasze życie to seria lepszych i gorszych dni. To nie ulegnie zmianie. Jest świetnie, jesteś na fali i wszystko toczy się jak trzeba ? Pozwól, że coś powiem:

Jeszcze...będzie...gorzej.

Praktyka

Najlepiej przedstawił to chyba wspomniany już Jim Rohn. Zacytujmy więc:

The winters won't change but you can. Get wiser, stronger and better- Jim Rohn

Innymi słowy - Problemy i tak przyjdą ale Ty sam, możesz stać się mocniejszy/mocniejsza jako ich wynik. Czytaj, ćwicz, wyciągaj wnioski i pamiętaj - zima znów nadejdzie.

Nie komplikuj spraw

Nad tym moglibyśmy spędzić mnóstwo czasu. Ale, że dziś tak w formie sprintu przez kilka tematów, to będzie po krótce.

Oczywiście zaraz ktoś powie: Musisz wiedzieć więcej jeśli chcesz zacząć biznes. Trzeba sprawdzić makro/mikro-elementy jeśli chcesz się efektywnie odchudzać. Trzeba zwiększać swoje umiejętności negocjacyjne, żeby namówić kogoś więcej niż tą jedną osobę na dziesięć.

Tak. Ale czy na pewno pierwszego dnia naszej drogi ?

Praktyka

Masz pomysł/cel, zapisz go i pomyśl o najprostszej rzeczy jaką możesz zrobić by zbliżyć się do jego realizacji. Zrób to. A teraz pomyśl o następnej. Nie komplikuj, zacznij od prostych kroków. Zdobędziesz doświadczenie, wiedzę i wtedy zaczniesz komplikować sobie kroki świadomie.

Nie zaczynaj od motywacji

Już o tym wspominałem w kilku miejscach na blogu, ale to tak ważne, że jeszcze raz. Motywacja jest bardzo ważna, ale od motywacji ważniejsza jest edukacja. Nie wpadaj w pułapkę motywacji bez końca. Sam byłem w tym miejscu i czasami wciąż wpadam do tego worka bez dna. 101 pomysłów na rozpoczęcie biznesu, 10 otyłych osób, które odmieniły swoje życie albo godzinny wywiad z poliglotą mówiącym w 15 językach. Nie ma nic złego w tym by podnieść sobie ciśnienie i "nakręcić się" do zmiany czy pójścia za czymś co nas fascynuje. Grunt to ruszyć z miejsca.

Praktyka

Następnym razem gdy włączysz to video na Youtube o gościu, który potrafi zrobić 100 pompek na jednej ręce a Ty chcesz zacząć uprawiać kalistenikę, upewnij się, że oglądasz je na ziemi robiąc pompki. Chcesz zacząć biznes - jeśli oglądasz motywacyjne historie, powinieneś to robić z notatnikiem w ręku. Wiedza to podstawa.

Gdzie Twoja lista ?

Jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz, każda droga Cię tam zaprowadzi. Do nikąd w sensie. Zapisz co masz zrobić jutro, a na koniec dnia sprawdź czy to zrobiłeś/aś. To proste. Jest mnóstwo benefitów wynikających z prostego aktu zapisania swoich planów. Jednak mimo to, większość z nas nie robi list. Poczynając od listy zadań na jutro a kończąc na liście zakupów.

Pierwsza może nam pomóc w wykonaniu potrzebnej pracy a druga uchronić przed głupimi decyzjami zakupowymi.

Do list jeszcze wrócimy ale "you get the point". Nic tak nie pomaga w realizacji zadania jak prosty akt zapisania kroków do jego wykonania.

Praktyka

Weź, długopis i kartkę papieru. W lewym górnym rogu zapisz słowo Plan, w prawym jutrzejszą datę. Następnie pomyśl o swojej pracy i zapisz 3 najważniejsze rzeczy, które musisz jutro zrobić. Pomyśl o swoim domu/rodzinie i zapisz 3 rzeczy do zrobienia w tej materii. Jak myślisz, czy nie dobrze byłoby zaplanować czas z dzieckiem czy żoną ? Pomyśl o swoim rozwoju/nauce/dodatkowym projekcie. Zapisz 3 rzeczy które możesz zrobić jutro by pójść o krok dalej. Pamiętaj o jednym z poprzednich punktów - Nie komplikuj. Zapisz małe kroki, takie które możesz wykonać bez problemu w ciągu dnia, który jest przed Tobą. Masz listę, zacznij rano od pierwszego punktu i pracuj nad wykreśleniem wszystkich zadań z listy i niczego więcej. Zobaczysz jak będziesz się czuć wieczorem.

Nie bądź głupi

Jesteś uczniem, studentem ? Nie bądź głupi. Ucz się. Skończyłeś szkołę i pracujesz ? Tym bardziej.

Dla ludzi sukcesu, szkoła nigdy się nie kończy.

Tak, wiem, brzmi to jak slogan z reklamy jakiegoś tandetnego kursu językowego. Ale nie ważne jak to brzmi, najważniejsze by sobie uświadomić, jak bardzo prawdziwe jest to stwierdzenie.

Przy dzisiejszym tempie życia, rozwoju technologicznym i prędkości wymiany informacji, wiedza która jest aktualna dziś, będzie nieaktualna za 5-7 lat, jeśli nie szybciej. Jak sądzisz, co się stanie z tymi, którzy przez te 5-7 lat nie będą zdobywali nowych informacji i rozwijali się. Masz rację - zostaną w tyle.

Z innej perspektywy. Upewnij się, że zbierasz jak najwięcej informacji. To co o nich myślisz to Twoja sprawa, to co z nimi zrobisz to też Twoja sprawa, ale upewnij się, że te informacje przyswoisz.

Głupota to najgorsze co może Ci się przytrafić. Edukacja to podstawa. Czy to finansowa, czy branżowa czy wreszcie społeczna i socjalna. Nie przestawaj się uczyć i chłonąć nowe informacje, rady, pomysły. Tylko nowe informacje i pomysły mogą spowodować powstanie idei, nowego produktu, koncepcji biznesu. Czasami wystarczy jeden fragment informacji z zupełnie przypadkowego źródła by uruchomić całą lawinę zdarzeń zbliżających nas do celu jaki sobie postawiliśmy. Upewnijcie się, że zdobywacie informacje na bieżąco.

Praktyka

Jeśli jeszcze nie masz książki na szafce przy łóżku...czy trzeba tłumaczyć więcej ?
Proszsz...15 minut podczas przerwy na kawę, 15 minut po lunchu i 30 minut przed snem. 60 minut dziennie x 7 dni to 420 minut x 4 tygodnie to 1 680 minut x 12 miesięcy to 20 160 minut w roku !

20 160 minut to 336 godzin czyli ni mniej ni więcej tylko 42 pełne 8-godzinne dni pracy a więc 2 miesiące pracy. Co to oznacza ?

Jeśli przez najbliższy rok spędzisz godzinę dziennie na czytaniu i rozwijaniu się w danej dziedzinie...chyba nie muszę kończyć.

Dziś a nie jutro

I na koniec, krótko. Działaj. Teraz, nie jutro, nie od początku roku, miesiąca czy tygodnia. Teraz. Dowiedziałeś się czegoś nowego ? Zaaplikuj to w praktyce. Sprawdź jak to działa. Jeśli zadziała - świetnie, jeśli nie - spróbuj czegoś innego. Nie zwlekaj.

Praktyka

Masz powyżej 11 a z niniejszym 12 różnych porad/pomysłów. Weź jeden lub dwa z nich i zrób coś konstruktywnego. Czy będzie to spisanie listy zadań na jutro, czy przeczytanie pierwszego rozdziału książki, która chodzi za Tobą od kilku miesięcy. A może po prostu upadniesz na podłogę i zrobisz 10 pompek. Zacznij działać już dziś.

Podsumowanie

Dzięki, że dotrwaliście do końca. Mam nadzieję, że znaleźliście tu coś wartościowego. Jeśli tak, podzielcie się tym w komentarzach. Myślę, też, że to nie ostatni raz gdy powstaje taka lista.

Jak powstają Twoje teksty, gdy mnie ktoś tak spyta...;-)
Bywajcie w zdrowiu,
Cezary

Jeśli uważasz, że to co przeczytałeś może przydać się innym,
udostępnij ten artykuł na Facebooku. Dzięki.

Opublikowano:

19.11.2018


Poprzedni:

Nie ufaj swojej pamięci


Następny:

Gdybym miał więcej czasu...Jeśli Ci się podobało,
zapisz się do newslettera

 
informacje spis treści polityka prywatności