Sprawdź co w trawie piszczy na Twitterze Zainspiruj się na Instagramie Zobacz cenne materiały na Pinterest Porozmawiaj na Facebooku

Co masz zrobić dzisiaj, zrób jutro ?

autorstwa Cezarego Kujawa

Co masz zrobić dzisiaj, zrób jutro ?

Przewrotny tytuł dzisiejszego wpisu wcale nie jest tak bezsensowny jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Dziś bowiem temat, który rzuci nieco inne światło na tę sytuację. Miało być mniej gadania, a więcej praktyki więc oto minimalistycznie podana teoria.

Teoria

Zadania/cele/zobowiązania, które mamy mogą być pilne oraz ważne.

Ważne rzeczy rzadko są pilne, a pilne rzeczy rzadko są ważne. Mamy jednak naturalną tendencję do załatwiania tych mało ważnych rzeczy tylko dlatego, że ktoś (lub my sami) nadaliśmy im status pilnych. To bardzo ważne by umiejętnie rozróżniać rzeczy pilne od ważnych i starać się podejmować w pierwszej kolejności te drugie.

Jakie to pilne rzeczy ? Kilka przykładów:

Ważne rzeczy ? Proszę:

Praktyka czyni mistrza

Jak podejść do tego praktycznie ? Bardzo prosto.

  • Poświęć wieczór i przeanalizuj swój dzień, a jeszcze lepiej kilka dni lub cały tydzień.
  • Wypisz wszystkie drobne rzeczy, które robiłeś od rana. Facebook, kawa, Messenger, raport, praca, książka, zakupy, surfowanie po Alliexpress....
  • Określ jakie z tych czynności były ważne, a jakie pilne.
  • Czy więcej jest tych ważnych, czy może jednak pilnych ?
  • Zidentyfikuj te, pilne zadania, które powtarzają się najczęściej i zastanów się jak je wyeliminować.
  • Sprawdź jakie ważne rzeczy, mógłbyś zrobić w tym samym czasie.

Żeby nie było, że gadam ogólnikami. Zwyczajowo wykorzystywałem przerwy kawowe w pracy na bezmyślne surfowanie po internetach w poszukiwaniu prezentów na święta, pomysłów na spędzenie czasu, nowinek technicznych, itp. Były to zawsze przyjemne rzeczy bardzo często też podszyte pewną dozą "pilności". Muszę przecież kupić te prezenty, zaplanować wolny czas też trzeba, a już w moim zawodzie być na topie z technikaliami - co najmniej wypada. Jak to się miało do mojego rozwoju i celów - nijak. Obecnie zamieniam tą bezproduktywną "pilną" zabawę na praktyczne zadania. Mam 15 minut z kubkiem kawy - napiszę plan następnego artykułu. Mam 15 minut z kubkiem kawy - wybiorę grafiki do artykułu. Mam 15 minut z kubkiem kawy - umówię chociażby wymianę opon czy termin badań technicznych auta.

Sprawdźcie czy nie poświęcacie ważnych spraw dla realizowania tych pilnych, nieistotnych. Jeśli bowiem tego nie zrobicie to ważne zadania odłożone w czasie bardzo szybko staną się pilnymi-ważnymi zadaniami. Skutkuje to paniką, nerwami i prowadzi często do katastrofalnych porażek.

Bywajcie,
Czarek

Jeśli uważasz, że to co przeczytałeś może przydać się innym,
udostępnij ten artykuł na Facebooku. Dzięki.

Opublikowano:

10.12.2019


Poprzedni:

Nowe starego początki...


Następny:

Nie oczekuj podwyżkiJeśli Ci się podobało,
zapisz się do newslettera

 
informacje spis treści polityka prywatności