Sprawdź co w trawie piszczy na Twitterze Zainspiruj się na Instagramie Zobacz cenne materiały na Pinterest Porozmawiaj na Facebooku

Gdybym miał więcej czasu...

autorstwa Cezarego Kujawa

Gdybym miał więcej czasu...

Zapomnij. Niemożliwe. Dziękuję. Koniec.
...
...
No dobrze. Może jednak przydałoby się rozwinąć jakoś tę myśl :-)

Ten wpis będzie krótki bo wymaga raczej praktyki niźli głębokiej analizy. Ale od początku. Ileż to razy słyszeliśmy lub nawet sami wypowiadaliśmy tytułowe: "Gdybym miał więcej czasu...", albo nawet jeszcze lepsze: "Gdybym miał tyle czasu co Janek..." ? Jest to tak powszechne stwierdzenie, że mimo iż rozumiemy, że to nielogiczne i nierealne, to i tak funkcjonuje w naszym codziennym języku. Doba ma 24H. Kropka. Nie możemy jej wydłużyć. Myślenie więc, że:

może być nazwane w najlepszym przypadku naiwnością. Pamiętacie ulubiony tekst nowożeńców ? (mówię do tych co bardziej wierzących z Was, choć to popularny werset):

Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał...byłbym nikim.- 1 List do Koryntian

Zaryzykuję stwierdzenie, że nawet otrzymawszy dwa razy więcej czasu, skończylibyśmy tak samo. Bo nie o czas tu chodzi, a o to co robimy w tym czasie. Przekładając wspomniany fragment na nasze poletko:

Gdybym miał wszelki czas na świecie, a dyscypliny bym nie miał...byłbym nikim.

Tak na prawdę każdy z nas ma "wszelki czas na świecie". Pytanie jak go wykorzystuje. Czy ma dość miłości dla tego czasu. Czy na tyle go ceni by racjonować go na sprawy ważne, a nie na błahe ?

Jak zarządzasz swoim czasem. Czy rozumiesz i doceniasz jego wagę w swoim życiu ? Czy alokujesz go ostrożnie na sprawy, które są dla Ciebie istotne, czy też szastasz nim jak pieniędzmi zaraz po wypłacie ?

Praktyka czyni mistrza

Świetnie - Powiecie. I co dalej ? I tak nie mam czasu by zrobić to co chciałbym robić. Czas na ćwiczenia. Kartka papieru i długopis będą pomocne. Zaczniemy od przygotowania dwóch list:

  • Lista nr 1: Co chciałbyś robić ale "nie masz czasu" ?
  • Lista nr 2: Co robisz aktualnie ?

Zacznij od listy nr 1. Zapisz wszystkie rzeczy, które chciałbyś robić, a na które brakuje Ci czasu. Nauka języka? Codzienne ćwiczenia ? Czas z rodziną ? Nie ograniczaj się, po prostu spisz wszystko co przyjdzie Ci do głowy. Już niedługo artykuł: Popraw sobie humor w 15 minut w którym przyjrzymy się bliżej procesowi planowania, ale w tym momecie ważne jest znaleźć te kluczowe elementy, które chcielibyśmy uwzględnić w naszym planie dnia, ale nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Na pewno masz coś takiego co nie daje Ci spać, lub wraca do Ciebie jak bumerang. Z powodu zabiegania jednak i natłoku spraw, unikasz tego. Może chciałbyś zacząć własny biznes ? Może marzy Ci się by codziennie czytać albo uczyć się grać na gitarze. Cokolwiek to jest, zapisz to. Jeśli będzie to kilka punktów, świetnie.

Teraz czas na listę nr 2. Pomyśl o dzisiejszym dniu, pomyśl o dniu wczorajszym. Co robisz zwykle w niedzielę ? Co robisz zaraz po przebudzeniu i wieczorami ? Co robisz gdy wrócisz z pracy ? Zapisz wszystkie działania, nawet najmniejsze. Dobrym sposobem jest powrócić myślami do dnia dzisiejszego i przeanalizować go od rana do wieczora zapisując jak najwięcej szczegółów. Jeśli trudno Ci tego dokonać już niebawem opublikuję artykuł Ile godzin ma Twoja doba, czyli lekcja kontrolowanej frustracji w którym popatrzymy sobie na nasze codzienne zmagania krytycznym okiem. Na tą chwilę namawiam do wykonania prostej czynności. Pomyśl, co robisz w ciągu dnia. Powiedzmy, że masz pracę biurową. Wstajesz rankiem. O której wstajesz, co robisz od razu po przebudzeniu ? Czy masz czas na śniadanie, kawę, a może rankiem scrollujesz Facebooka przez godzinę ? Do kórej pracujesz ? Co robisz po pracy. Zakupy, obiad/kolacja, dziecko w przedszkolu ? Zapisz jak najwięcej z tego co robisz.

A teraz niewypowiedziana prawda:

Żeby zacząć robić coś czego dotąd nie robiliśmy
musimy przestać robić coś co aktualnie jest w naszym kalendarzu.

Wieczorami w tygodniu oglądasz seriale? Gra o tron sama się nie obejrzy ? A może piąty raz wracasz do Big Bang Theory ? 45 min x 5 dni w tygodniu x 4 tygodnie równa się 20 pełnowymiarowych lekcji nauki nowego języka.

Wracasz do domu autobusem. Każdego dnia 15 minut w jedną i 15 minut w drugą stronę ? Zgadnij kiedy możesz przesłuchać ten audio book na temat najnowszych technik negocjacji, który zawsze chciałeś pochłonąć. 30 minut dziennie przez dwa tygodnie to 5 godzin efektywnego czasu.

Spędzasz sobotnie popołudnie "zabijając potwory" i zastanawiasz się, czy będziesz miał czas na zabawę ze swoim dzieckiem ? Oczywiście że koloryzuję, ale C'mon!, że tak slangiem zakrzyknę.

Wykreśl te elementy z listy nr 2, których możesz się pozbyć. Postanów już dziś, że zastąpisz je czymś bardziej wartościowym. Pomyśl i zapisz czas jaki "uzyskasz" po tej operacji. A teraz wybierz coś ze swojej listy nr 1 i umieść w planie dnia. Wow..właśnie znalazłeś trochę czasu :-)

Rób tak, do momentu, gdy lista nr 1 będzie pusta. To nie jest zadanie na jeden wieczór. Tak na prawdę to ciągła walka.

Mam nadzieję, że dzisiejsza pogadanka dała Wam do myślenia i spowoduje, że wszyscy zaczniemy bardziej uważnie alokować swój czas. Wtedy nie zabraknie go nikomu.

P.S. Żeby nie było, że tak sobie gadam i nie wiem o czym mówię. Historia:

Myślałem o rozpoczęciu tego bloga od jakiegoś czasu. Co mnie powstrzymywało to fakt, że mam przecież tyle na głowie. Zdawać by się mogło same ważne rzeczy. Rankiem, mimo tego, że zawsze byłem rannym ptaszkiem, wstawałem na ostatnią chwilę - lenistwo, wkradło się do moich dni. Wieczorem, nawet jeśli spędzałem czas z rodziną, to później przez godzinę, dwie dziennie bezmyślnie chłonąłem albo jakiś nowy serial, lub też kolejne wpisy na Facebooku albo też spędzałem na wykonywaniu pracy, którą równie dobrze mógłbym wykonać jutro w biurze - co tylko po części wydaje się dobrym pomysłem. Pewnego dnia zrobiłem powyższe ćwiczenie. Na liście nr 1 pojawiło się między innymi prowadzenie takiego miejsca jak to. Na liście drugiej znalazł się Facebook, seriale i wiele więcej.

Stan aktualny widzicie na załączonym obrazku. Jesteśmy tu gdzie jesteśmy.

Pozdrawiam i polecam,
Cezary

Jeśli uważasz, że to co przeczytałeś może przydać się innym,
udostępnij ten artykuł na Facebooku. Dzięki.

Opublikowano:

26.11.2018


Poprzedni:

12 groszy a.k.a. przestań się oszukiwać


Następny:

Jak poprawić sobie humor w 15 minut czyli potęga wyobraźniJeśli Ci się podobało,
zapisz się do newslettera