Sprawdź co w trawie piszczy na Twitterze Zainspiruj się na Instagramie Zobacz cenne materiały na Pinterest Porozmawiaj na Facebooku

#Projekt21K. Część 3 - Inżynieria wsteczna

autorstwa Cezarego Kujawa

#Projekt21K. Część 3 - Inżynieria wsteczna

#Projekt21K

Ten artykuł jest częścią serii pod tytułem #Projekt21K poświęconej biegowej drodze do półmaratonu. Jeśli chcesz poczytać więcej na ten temat, zapraszam do lektury innych wpisów z tego cyklu:


Planowanie - Inżynieria wsteczna

No dobra, zrobiło się poważnie. Rzucam jakimiś encyklopedycznymi terminami. Ale nie bójcie się, będzie bez zbędnych komplikacji. W pierwszej części poznaliśmy nasz cel i dowiedzieliśmy się jak ważne jest by wiedzieć dlaczego chcemy do niego zmierzać. W drugiej części zaczęliśmy planowanie. Gdybym nie był gadułą to może i byli byśmy dalej, ale, że jestem to jesteśmy gdzie jesteśmy. W poprzednim odcinku przekonaliśmy się, że w planowaniu bardzo ważna jest wiedza o tym skąd startujemy.

Dziś więc czas na kolejny krok. Tym razem zaczniemy trochę od końca. Jeśli wyobrazimy sobie bowiem nasz sukces na końcu drogi, lepiej będzie nam zrozumieć ile pracy i jakiej pracy potrzeba by tam dojść. Następnie "wystarczy tylko" zacząć cofać się w tył do dnia dzisiejszego i nakreślimy sobie w ten sposób ogólny plan działania. Coś jak stary dobry sposób na znajdywanie ścieżki w labiryncie w papierowych gazetach z krzyżówkami i łamigłówkami, jeśli ktoś jeszcze pamięta. Zamiast zaczynać od startu, zaczynało się od mety i szło ścieżką wstecz. Podobnie jest w przypadku planowania.

Chcesz napisać książkę * i wydać ją do grudnia 2019 roku ? Zacznij od dnia premiery i idź w tył. Co musisz zrobić by wydać książkę. Potrzebujesz wydawcy, zrobisz to sam, potrzebujesz promocji, sam o nią zadbasz ? Kiedy musisz mieć gotowy szkic by zacząć poprawki, ile masz czasu efektywnie by stworzyć tą pierwszą wersję ? Ile stron musisz napisać każdego miesiąca/tygodnia by to osiągnąć ? Czy powinieneś stworzyć bazową listę rozdziałów by zacząć pisać ? Co więc musisz zrobić dziś by zacząć to robić ?

Inny przykład. Chcesz wstawać o 5tej rano codziennie ? Wiesz z poprzedniej lekcji, że ważne jest wiedzieć skąd zaczynasz. Powiedzmy, że obecnie wstajesz regularnie i bez problemów o 7mej ale nim nadejdzie połowa roku 2019 chciałbyś przerzucić się na godzinę 5tą. Bardzo łatwo jest zaplanować sobie proces postępowania zaczynając od docelowej 5tej i cofając się w tył ustalić jak powinien zmieniać się nasz tryb wstawania przez najbliższe miesiące, by za 6 miesięcy dojść do celu. Jeśli w czerwcu mamy już wstawać o 5tej regularnie, to powinniśmy dojść do tego czasu pewnie z miesiąc wcześniej czyli w maju. daje nam to 5 miesięcy by zmienić 7mą na 5tą. Kwiecień więc 05:30 , marzec - 06:00, luty - 06:30, styczeń - 07:00. Oczywiście by wstawać wcześniej nie wystarczy tylko przestawić budzik. Trzeba zadbać o odżywianie/nawodnienie, wcześniejsze pójście do łóżka wieczorem czy odstawienie komórki nocą. Zaplanowanie jednak procesu dotarcia do celu jest bardzo istotne, a łatwo robić to gdy zaczniemy od końca.

Jak to się ma do mojego celu ? Tak oto:

Powyższa analiza wsteczna przekłada się więc w prostej linii na plan działania. Nadal ramowy, ale jednak plan:

Dziś więc chciałbym zachęcić Was do przeprowadzenia wstecznej inżynierii na swoich planach. Jak i gdzie widzicie się w najważniejszych dla Was kwestiach ? Jak to wygląda i jakie składowe sukcesu zawiera ? Co musicie zrobić by tam dojść ? Rozpoczęcie od końca daje możliwość lepszego zrozumienia tego jak wygląda meta, co z kolei ułatwia zrozumienie drogi do niej.

Planowanie to temat rzeka więc poświęcimy mu jeszcze trochę czasu. Może nie za jednym zamachem, ale na pewno będziemy do niego wracać. W kolejnej części nieco bardziej praktyczne spojrzenie na planowanie czyli WBS.

Bywajcie moi mili…

* P.S.: Nie wiem nic o pisaniu książek. Powyższe jest jedynie sposobem na to by nakreślić Ci sposób myślenia jakim można podążać w dowolnym przypadku, nie tylko w planowaniu biegu.

Jeśli uważasz, że to co przeczytałeś może przydać się innym,
udostępnij ten artykuł na Facebooku. Dzięki.

Opublikowano:

12.02.2019


Poprzedni:

#Projekt21K. Część 2 - Gdzie jesteś ?


Następny:

#Projekt21K. Część 4 - WBSJeśli Ci się podobało,
zapisz się do newslettera

 
informacje spis treści polityka prywatności