Sprawdź co w trawie piszczy na Twitterze Zainspiruj się na Instagramie Zobacz cenne materiały na Pinterest Porozmawiaj na Facebooku

#Projekt21K. Część 4 - WBS

autorstwa Cezarego Kujawa

#Projekt21K. Część 4 - WBS

#Projekt21K

Ten artykuł jest częścią serii pod tytułem #Projekt21K poświęconej biegowej drodze do półmaratonu. Jeśli chcesz poczytać więcej na ten temat, zapraszam do lektury innych wpisów z tego cyklu:


WBS

Dziś postaram się krótko ale praktycznie. Najpierw jednak rozwińmy ten tajemniczy skrót. WBS to z angielska Work Breakdown Structure czyli tłumacząc na język ojczysty Struktura Podziału Pracy.

Świetnie, tylko co to znaczy ?

WBS to nic innego jak przedstawienie pracy do wykonania w formie drzewiastej struktury czyli takiej która zaczyna się od jednego korzenia a następnie rozgałęzia się na mniejsze elementy, a te z kolei mogą - lub nie - rozgałęzić się na kolejne, itd. Na końcu istnieją najmniejsze elementy, których nazw nie ma sensu tu przytaczać.

Co istotne, jeśli wprowadzimy podział zgodny ze strukturą WBS, dostaniemy na talerzu wszystkie rzeczy jakie należy wykonać by uznać projekt za ukończony. Co więcej, zobaczymy, z jakich elementów składa się ten projekt i na jakie mniejsze części można go podzielić. W ostatecznym rozrachunku więc, będziemy wiedzieć od czego można zacząć i jakie są najmniejsze kroki do podjęcia.

Ale dość teorii, czas na praktykę. Spróbujmy przyjrzeć się mojemu projektowi biegowemu. Przykładowy, prosty diagram WBS mógłby w tym wypadku wyglądać tak:

PolmaratonZaliczony

Myślę, że powyższa struktura obrazuje w sposób jasny i klarowny na czym polega WBS i jak w prosty sposób możemy ją stworzyć dla każdego niemal zadania, projektu czy celu. Oczywiście taki podział będzie działał lepiej w przypadku zadań, których wynikiem jest jakiś produkt lub coś namacalnego.

Weźmy dla przykładu temat zupełnie inny. Święta Bożego Narodzenia. Przygotowania do nich to zawsze skomplikowany proces. Ułatwmy go sobie. Wyobraźmy sobie, że przygotowanie do świąt to nic innego jak taki mały prywatny projekt. Mamy jasno określony wynik (cel), wiemy co trzeba zrobić i do kiedy, by ten cel osiągnąć. Można więc w prosty sposób stworzyć dla niego diagram WBS:

ŚwiętaPrzygotowane

Jak łatwo zobaczyć, najbardziej zagnieżdżone elementy mogą mieć jeszcze mniejsze elementy, które możemy tworzyć do momentu, gdy na najniższym poziomie znajdzie się coś co można przekształcić w małą cząstkę pracy do wykonania. Weźmy dla przykładu ścieżkę następującą:

ŚwiętaPrzygotowane -> DomGotowy -> DomOzdobiony -> ChoinkaUbrana

Bardzo łatwo na tym etapie zapisać już nie kolejny poziom struktury, ale zamkniętą listę rzeczy do zrobienia tak, by wykreślić z listy choinkę. Może to być:

Na każdym najniższym węźle takiego diagramu WBS możemy zapisać listę rzeczy do wykonania wiedząc, że jeśli je wszystkie wykonamy, cały węzeł można uznać za zaliczony. To bardzo prosta metoda by nawet skomplikowane zadanie rozłożyć na mniejsze rozłączne elementy, za które można zabrać się niezależnie. Mam nadzieję, że dzisiejsza lekcja dała Wam trochę praktycznej wiedzy i narzędzie do lepszego planowania Waszych zadań. W następnej części zajmiemy się umieszczaniem zadań w czasie. Przygotujcie kalendarze :-)

Pozdrawiam i do następnego razu,
Czarek

P.S. Chyba powinienem przestać obiecywać, że będzie krótko :-P

Jeśli uważasz, że to co przeczytałeś może przydać się innym,
udostępnij ten artykuł na Facebooku. Dzięki.

Opublikowano:

12.02.2019


Poprzedni:

#Projekt21K. Część 3 - Inżynieria wsteczna


Następny:

#Projekt21K. Część 5 - Planowanie zadańJeśli Ci się podobało,
zapisz się do newslettera

 
informacje spis treści polityka prywatności