Sprawdź co w trawie piszczy na Twitterze Zainspiruj się na Instagramie Zobacz cenne materiały na Pinterest Porozmawiaj na Facebooku

#Projekt21K. Część 5 - Planowanie zadań

autorstwa Cezarego Kujawa

#Projekt21K. Część 5 - Planowanie zadań

#Projekt21K

Ten artykuł jest częścią serii pod tytułem #Projekt21K poświęconej biegowej drodze do półmaratonu. Jeśli chcesz poczytać więcej na ten temat, zapraszam do lektury innych wpisów z tego cyklu:


Planowanie roku w trakcie, ale półmaraton sam się nie przebiegnie. Czas goni, więc pora na kolejną część #Projekt21K. Dziś szybkie planowanie zadań w czasie. Jeśli pamiętacie, w poprzedniej części rozpisaliśmy cel na drzewiastej strukturze WBS. Zapraszam do niej, jeśli wyleciało Wam z głowy. Początek tej struktury przedstawiał się jak poniżej:

PolmaratonZaliczony

Taka struktura to idealny początek do tego by zaplanować zadania korzystając choćby z prostej metody, którą przedstawiałem przy okazji planowania roku 2019-tego. Zajrzyjcie jeśli jeszcze nie czytaliście. W przypadku zadania stworzenia planu biegowego jest to dla mnie kilkugodzinne wyzwanie, którego wynikiem jest jednak masa kolejnych zadań do wykonania - treningów rzecz jasna. Jest to więc idealny punkt by przedstawić coś co powinno być podstawowym narzędziem naszego planowania. Jest nim mianowicie…kalendarz.

Tak, kalendarz.

Każde zadanie, które wymaga od nas podjęcie kilku, określonych kroków najlepiej umieścić w konkretnych punktach w czasie. Popatrzmy na przykładzie mojego planu biegowego do półmaratonu. W części trzeciej (bit.ly/Projekt21K-3) omawialiśmy wstępny plan biegowy, a w nim pierwsze 6 tygodni: [31.12.2018 - 10.02.2019] - Wytrzymałość (6 tyg)

Wynikiem mojej analizy zadań do wykonania w tym czasie będzie następujący grafik:

Grafik biegów - cykl 1

Konkretne wartości nie są tu tak istotne. Co ważne to fakt, że prosta analiza zadań doprowadziła mnie do stworzenia rozłącznych zadań - treningów, które teraz mogę umieścić w czasie. Powyżej widzicie zrzut ekranu z Googlowego Excela gdyż tam łatwiej mi stworzyć grafik działań. Teraz jednak w prosty sposób możemy wziąć każde zadanie z tego grafiku i umieścić je w konkretnym dniu w kalendarzu. Uświadomimy sobie przy tym kilka istotnych faktów:

To oczywiście konkretny przypadek treningu biegowego, który świetnie się w wpisuje w czasowe ramy i współgra z kalendarzem idealnie. Podobne planowanie możemy jednak wykonać dla praktycznie dowolnego celu. Wszystko bowiem realizujemy w czasie, prawda ?

Przykład z życia

W, którejś z poprzednich części mówiliśmy o pomyśle wcześniejszego wstawania. Cel zacny. Co więc robimy ? Ustalamy grafik:

I już mamy co umieścić w kalendarzu. Możemy nawet dodać przypomnienia by pamiętać przestawić budzik czy nagrodzić się za dobrze nie-przespany miesiąc :-)

Inny przykład:

Czytanie książek. Jeśli chcemy przeczytać 50 książek w 2019-tym roku to daje nam 12 500 stron przy założeniu średniej objętości książki liczącej 250 stron. Inżynieria wsteczna z części trzeciej powiedziałaby nam, że jest to jakieś 4,16 książki miesięcznie i niespełna 35 stron dziennie. To już wystarczająca ilość informacji, by stworzyć zadania wyboru książek na każdy miesiąc, zanim ten miesiąc się zacznie, dodania przypomnień o tym kiedy powinniśmy zacząć, a kiedy skończyć czytać kolejną książkę, itd. Proste, prawda ? :-)

Korzystanie z kalendarza daje nam władzę nad swoimi zadaniami, pozwala rozdystrybuować je w czasie uwzględniając przeszkody i pozwala objąć je myślą w prosty, wizualny sposób. Mam nadzieję, że Wasze listy zadań trafią do kalendarza. W następnych częściach zaczniemy już monitorować treningi i działać wkoło realizacji planu. Jeśli jest coś o czym chcielibyście bym opowiedział przy okazji tego projektu, czekam na wszelkie pomysły i sugestie.

Z biegowym pozdrowieniem,
Czarek

Jeśli uważasz, że to co przeczytałeś może przydać się innym,
udostępnij ten artykuł na Facebooku. Dzięki.

Opublikowano:

12.02.2019


Poprzedni:

#Projekt21K. Część 4 - WBS


Następny:

#Projekt21K. Część 6 - Etap 1. Podsumowanie i statusJeśli Ci się podobało,
zapisz się do newslettera

 
informacje spis treści polityka prywatności