Sprawdź co w trawie piszczy na Twitterze Zainspiruj się na Instagramie Zobacz cenne materiały na Pinterest Porozmawiaj na Facebooku

Rok 2019

autorstwa Cezarego Kujawa

Rok 2019

Dziś nieco prywaty ale nie obejdzie się oczywiście bez okazji do zdobycia cennej, mam nadzieję, wiedzy i podzielenia się kilkoma radami i pomysłami.

Słowo wstępne

Rok 2019 rozpoczął się dla nas pięknym wydarzeniem, jakim były narodziny naszej drugiej córki Aurelii. Sprawy więc przybrały założony acz szalony obrót wokół nowego lokatora ale i spowodowały, że na wiele rzeczy będziemy teraz spoglądać przez pryzmat nowych wydarzeń. Mogliście więc zaobserwować, że początek roku 2019 był raczej cichym etapem, a to z prostej przyczyny - są ważniejsze rzeczy.

Czas jednak oczywiście płynie dalej i wypadałoby pomyśleć o tym gdzie chcemy wylądować na końcu tygodnia, miesiąca czy roku. Innymi słowy, tak rozprawiam ostatnio o planowaniu, a tymczasem szewc bez butów pomyka. Trzeba zaplanować to i owo. Dzisiejszy wpis będzie właśnie o tym.

Jak to zrobić ?

Aby uzyskać ogólny pogląd na to jak można (a można na wiele sposobów) podejść do planowania roku, zapraszam do serii artykułów na ten temat (link do części pierwszej tutaj). Ja jednak dziś podzielę się z Wami jeszcze bardziej uproszczonym modelem wynikającym ni mniej ni więcej tylko z mojej chęci maksymalnego minimalizmu w planowaniu tego roku. Zaczynajmy.

Cele

Tego nie unikniemy. Czego chcesz ? To proste. Usiądź lub usiądźcie razem ze swoimi żonami/mężami/dziećmi/kotami/itp... i zastanówcie się czego chcecie. A potem to zapiszcie. Ja podzieliłem cele na 3 kategorie i do każdej kategorii przypisałem sobie cele. Oto one:

Kategoria 1: Dom i rodzina

Tutaj uwzględniam najbardziej istotne z punktu widzenia naszej rodziny sprawy. Mogą to być rzeczy do załatwienia ale także zmiany w naszym codziennym życiu czy procesach nazwijmy to rodzinno/domowych. Ten rok jest dla nas niezwykle ważny w tej kategorii z dwóch powodów. Po pierwsze, narodziny drugiego dziecka powodują, że z uwagą chcemy spojrzeć na czas jaki z nimi spędzamy ale także skłania nas do przemyśleń i mądrego zaplanowania czasu dla nas samych jako pary. Po drugie, w tym roku planujemy wreszcie przejść w pełni na swoje, co związane jest z kupnem własnego domu, a co za tym idzie upewnieniem się, że w rozsądnym czasie będziemy w stanie się do niego wprowadzić. Cele domowe i rodzinne przedstawiają się więc następująco:

Wprowadziliśmy się do domu do 30.09.2019.

Spędzamy konstruktywny czas z dziećmi każdego dnia.

Regularnie spędzamy czas tylko we dwoje.

Kategoria 2: Biznes i finanse

Jak sama nazwa wskazuje, w tej sekcji dodane zostaną wszelkie sprawy związane z szeroko pojętą pracą, biznesem i kwestiami finansowymi. Poza celami związanymi z firmą, o których nie będę się tu rozpisywał, na tej liście znajduje się np.:

Regularne prowadzenie finansowej ewidencji w domu

Regularne prowadzenie bloga z którym może nie wiążę konkretnych planów finansowych, ale uczy mnie wielu przydatnych rzeczy i traktuję go jako swego rodzaju projekt biznesowy.

Kategoria 3: Zdrowie i rozwój

Z punktu widzenia bloga i tego o czym się tu rozprawia, ta sekcja jest najważniejsza. Jest najbardziej istotna również z innego faktu. Rozwój osobisty to podstawa rozwoju na każdej innej płaszczyźnie czy to rodzinnej, społecznej czy biznesowej, ekonomicznej czy finansowej. Jeśli nie pracujemy nad sobą, nie możemy pracować efektywnie nad niczym innym. Co z tego, że mamy genialny pomysł na biznes skoro nie mamy dość dyscypliny by wstawać przed świtem każdego dnia i na niego pracować.

Zdaję sobie sprawę z faktu, iż rok 2019 będzie naznaczony i przeznaczony głównie na sprawy rodzinne, domowe. Mam jednak ambicję by kontynuować rozwój własny w kilku aspektach.

Po pierwsze - fizycznym. Przez lata był on spychany na dalszy plan, ale od pewnego czasu stanowi podstawę moich planów rozwoju. W związku z ograniczeniami czasowymi w tym roku, zakładam jeden cel sportowy:

Przebiegłem półmaraton w Białymstoku dnia 05.05.2019 w czasie poniżej 1h 55min.

Oczywiście sam bieg jest tylko zwieńczeniem pracy jaką będę chciał wykonać do tego dnia i tak na prawdę ta praca jest tu najważniejsza. Jeśli chodzi o drugą połowę roku to póki co, nie mam konkretnych planów, ale jest wielce prawdopodobne, że znajdzie się jeszcze jakiś bieg na koniec sezonu.

Póki co, poza okazjonalnymi statusami z osiągania założonych celów na blogu, zapraszam na stronę na Facebooku, gdzie regularnie publikuję notatki dotyczące postępów w tej materii zebrane pod wspólnym szyldem: #Projekt21K. Zapraszam do istniejących i śledzenia kolejnych wpisów:

Drugi aspekt to aspekt umysłowy. W tym roku postawiłem na czytanie. Kiedyś czytaliśmy wraz z żoną bardzo dużo. W ostatnim czasie jednak lista nabytych, a nie przeczytanych pozycji książkowych rośnie. Odmieńmy ten stan rzeczy, shall we ?

Przeczytałem 24 książki w 2019 roku.

Daje to oczywiście 2 książki w miesiącu. Nie ograniczam się tylko do słowa pisanego. W styczniu mam już na przykład na tapecie jedną książkę w formie papierowej i jedną w formie audio.

Efektem lektury będą artykuły publikowane na blogu, w których przyjrzymy się kilku wyniesionym z danej książki lekcjom.

Ostatni aspekt to płaszczyzna dyscypliny. W tym wypadku rok 2019 postanowiłem uczynić rokiem w którym wreszcie zrealizuję plan na wcześniejsze wstawanie. O poranku czuję się zawsze bardzo dobrze, jednak łatwo popaść w nawyk wstawania na ostatnią chwilę, co bardzo ale to bardzo mnie drażni.

Wstaję o 05:00 codziennie do 31.05.2019.

Ramowy plan zakłada stopniowe przestawianie budzika wstecz. Styczeń to godzina 07:00, luty - 06:30, marzec - 06:00, kwiecień 05:30 i wreszcie maj to godzina 05:00. Druga część roku przeznaczona będzie na utwierdzenie tego nawyku głęboko w codziennym bycie :-) Ten cel traktuję trochę jako dodatkowy, zdając sobie sprawę, że jeśli jest coś na co wpływ ma dziecko w pierwszym roku życia, to jest to niewątpliwie grafik snu rodziców :D

I w tym wypadku w regularnych odstępach będę starał się publikować informacje na temat statusu w tej materii.

Zadania

Cele to jedno, jednak konkretne zadania do zrobienia to oddzielna historia. Jak się za to zabrać ? We wspomnianej już serii artykułów, nadawaliśmy priorytety celom (tutaj) by następnie rozpisać je na konkretne zadania (tutaj) i te również posortować odpowiednio (tutaj). W swoim wypadku znów uproszczę ten model i zastosuję metodę NPA. NPA to skrót od Next Possible Actions, czyli tłumacząc na język ojczysty: Następne Możliwe Działania.

Stosując tą metodę bardzo szybko i w prosty sposób możemy określić konkretne czynności do zrobienia bez zbytniej analizy szczegółowej. Czasami oczywiście następną możliwą akcją do wykonania będzie dogłębna analiza czy poszukiwanie rozwiązania, ale często będziemy mogli zdefiniować proste zadania, które można wykonać już jutro.

Przykład

Cel: Przeczytałem 24 książki w 2019 roku.

NPA:

Proste ? Oczywiście. Moje książki na styczeń:

Pierwsza kupiona w formie papierowej, druga w formie audio. Pierwsza książka liczy 488 stron, co dzieląc przez 31 dni stycznia daje nam niespełna 16 stron dziennie (przy założeniu, że będę ją czytał równolegle ze słuchaniem audiobooka). Druga książka liczy 528 stron co daje nieco ponad 17 stron (lub równowartość tego w audio).

Reasumując, czytając 33 strony dziennie przez 31 dni stycznia, wraz z jego końcem będę miał za sobą obie książki (tak na prawdę pierwszą już przeczytałem, a druga jest na ukończeniu).

Plan i postęp

Mając konkretne zadania do wykonania, umieszczam je w kalendarzu i mogę przystępować do działania. Co dalej ? Ten krok jest podobny do opisywanego już w jednej z części wspomnianej serii artykułów (tutaj link do tej części).

Co miesiąc spędzam czas w ostatni jego weekend by zaplanować co mogę zrobić w nadchodzącym miesiącu. Co tydzień w sobotę lub niedzielę, planuję kolejny tydzień. Codziennie, wieczorem lub wczesnym rankiem planuję konkretny dzień. Te podsumowania i plany w ramach celów przede wszystkim z kategorii rozwoju osobistego, będę w luźnej formie przedstawiał i tutaj, prawdopodobnie w cyklach miesięcznych.

Możemy działać.

Co dalej ?

Już jutro podsumowanie stycznia i plan na luty. Tymczasem, mam nadzieję, że i Wasze listy zapełnione są celami na rozpoczęty właśnie rok. Bardzo chętnie usłyszę jakie pomysły i cele kłębią się w Waszych głowach.

Dzięki, że dotrwaliście do końca i mam nadzieję, że dostaliście zastrzyk inspiracji i przydatnych informacji.

Bywajcie w zdrowiu,
Cezary

Jeśli uważasz, że to co przeczytałeś może przydać się innym,
udostępnij ten artykuł na Facebooku. Dzięki.

Opublikowano:

31.01.2019


Poprzedni:

Plan na 2019. Krok 6. Zaimplementuj


Następny:

Podsumowanie - Styczeń 2019Jeśli Ci się podobało,
zapisz się do newslettera

 
informacje spis treści polityka prywatności