Sprawdź co w trawie piszczy na Twitterze Zainspiruj się na Instagramie Zobacz cenne materiały na Pinterest Porozmawiaj na Facebooku

Światowy Dzień Oszczędzania 2018

autorstwa Cezarego Kujawa

Światowy Dzień Oszczędzania 2018

Boisz się spojrzeć na swoje finanse ? Może nie bez przyczyny Światowy Dzień Oszczędzania przypada w tym samym dniu co Halloween. Dla niektórych bowiem stan konta może być bardziej przerażającym widokiem niż dynia z wydrążonymi oczami. Dziś więc, z okazji Światowego Dnia Oszczędzania zapraszam do krótkiej lektury.

7 prostych zasad efektywnego oszczędzania

1  Płać najpierw sobie

Nie zaczniemy oszczędzać jeśli nie zrozumiemy tej zasady i nie zaaplikujemy jej w praktyce. Pierwszym rachunkiem w miesiącu powinna być płatność na nasze konto oszczędnościowe. Oczywiście jest wiele pomysłów i sposobów na to jak zorganizować oszczędzanie ale podstawowa zasada jest ta sama. Najpierw oszczędzamy, a potem wydajemy to co zostaje. Powiesz: nie mam jak, wydaję wszystko co mam. Rozumiem, jeśli nie możesz od razu odkładać 20% swoich dochodów. Zacznij od 1% i stopniowo go zwiększaj. 1% z 3000 zł to 30 zł. Słoik, złotówka dziennie i jesteś na dobrej drodze. Za miesiąc będzie to 2% a za 6 miesięcy 5%. Działaj.

2  Wydawaj mniej niż zarabiasz

To tak oczywiste, a tak łatwo wpaść w pułapkę. Jeśli zarabiasz wspomniane 3000 zł a co miesiąc wydajesz 3500 zł to jesteś w tarapatach. Pożyczki, karty kredytowe to narzędzia finansowe, które trzeba rozumieć i uważnie się im przyjrzeć by efektywnie z nich korzystać. Sprawdź ile wydajesz i porównaj to z zarobkami, a potem postaraj się by pierwsza kwota była mniejsza niż ta druga. Pomyśl czy możesz robić coś dodatkowego na czym można zarobić. Może nauka języka ? 50 zł raz w tygodniu to 200 zł w miesiącu i kolejny zapłacony rachunek. Możliwości jest wiele. Poszukaj. Z drugiej strony, popatrz na swoje wydatki. Obiady na mieście, komórki dla każdego członka rodziny, 3 laptopy. Warto zrezygnować z czegoś w czasie kryzysu by z niego wyjść.

3  Edukuj się i szukaj sposobów oszczędzania

To niejako rozwinięcie poprzedniego punktu, ale o tym nigdy dość. Ile zużywasz wody, ile prądu pobierają podłączone w domu urządzenia ? Jak gospodarujesz ubraniami, jak planujesz posiłki ? Wiele z tych procesów można ulepszyć pod względem ekonomicznym. Nie wiesz gdzie zacząć. Zajrzyj na stronę Jak oszczędzać pieniądze Michała Szafrańskiego. Nie wymyślę lepszego miejsca, z którego mógłbyś czerpać wiedzę na temat finansów podaną w przystępny i obfity sposób. Edukuj się i zdobywaj wiedzę. Wiedza to podstawa. Zajrzyj na blog Michała po porady dotyczące finansów. Śledź takie miejsca jak to, a może oprócz wiedzy finansowej zdobędziesz też umiejętność samodyscypliny, planowania i wyznaczania celów - także finansowych. Nie bądź głupi, chłoń wiedzę jak gąbka.

4  Planuj wydatki

Planowanie to klucz do produktywności. To też klucz do ekonomicznego zarządzania finansami. Jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz i jak chcesz tam dojść jak możesz uchronić się przed katastrofą. A uwierz mi, katastrofy nadchodzą.
Jak możesz zaplanować wakacje jeśli nie wiesz ile pieniędzy będziesz miał na koncie w lipcu. Masz w ogóle pieniądze przeznaczone na wakacje ? Usiądź i weź kartkę papieru, otwórz arkusz kalkulacyjny lub cokolwiek co pozwoli Ci zaplanować wydatki. To jest też temat rzeka do którego jeszcze wrócimy.
Zastanów się nad wydatkami comiesięcznymi (rachunki, paliwo, etc), pomyśl o stałych wydatkach każdego roku (ubezpieczenie, przegląd auta, prezenty na święta). Jeśli zestawisz to ze swoimi przychodami dostaniesz obraz tego gdzie alokujesz swoje pieniądze i co możesz zrobić z ewentualnymi nadwyżkami lub gdzie szukać oszczędności.

5  Szanuj swój czas

Czas jest wart więcej niż pieniądze. Możesz zdobyć więcej pieniędzy, ale nie możesz zdobyć więcej czasu. Szanuj go. W tym samym bowiem czasie możesz zarobić więcej. Alokuj swój czas uważnie.

6  Spisuj wydatki

To bardzo praktyczna porada. Nie powiem tu wiele tylko raz jeszcze odeślę Ciebie na blog Jak oszczędzać pieniądze . Kwestia spisywania wydatków była tam poruszana wiele razy. Jeśli mamy zapanować nad swoimi finansami, musimy wiedzieć gdzie uciekają nasze pieniądze. By tego dokonać najłatwiej jest zacząć od spisywania wydatków. To pierwszy krok w drodze do zrozumienia gdzie jesteśmy i poprawy naszej sytuacji.

7  Zacznij już dziś

To będę powtarzał do znudzenia. Nie zwlekaj. Wybierz coś co możesz zrobić od razu i nie czekaj na nowy miesiąc, rok czy następne Halloween. Kilka praktycznych zadań, które możesz wykonać już dziś:

Jeśli tylko wykonasz jeden z tych kroków poczujesz, że możesz zapanować nad sytuacją, a każdy kolejny będzie łatwiejszy.

Mam nadzieję, że ten dzień i artykuł będzie dla Was przyczynkiem do ponownego spojrzenia na Wasze codzienne finansowe zmagania.

Bywajcie w zdrowiu,
Cezary

Jeśli uważasz, że to co przeczytałeś może przydać się innym,
udostępnij ten artykuł na Facebooku. Dzięki.

Opublikowano:

31.10.2018


Poprzedni:

Halloween 2018


Następny:

Wszystkich Świętych 2018Jeśli Ci się podobało,
zapisz się do newslettera

 
informacje spis treści polityka prywatności