Sprawdź co w trawie piszczy na Twitterze Zainspiruj się na Instagramie Zobacz cenne materiały na Pinterest Porozmawiaj na Facebooku

Jak przygotować się na rok 2020-ty ?

autorstwa Cezarego Kujawa

Jak przygotować się na rok 2020-ty ?

Jesteśmy więc znów w tym miejscu. 31 grudnia, ostatni dzień roku. Ciekawy dzień. Z jednej strony uderza nas szaleństwo sylwestrowej zabawy. Rzucamy się w wir świętowania końca roku i początku nowego. Śpiewy, tańce, wspólny czas - czysta rozrywka. Z drugiej strony często zatrzymujemy się chwilę by przeanalizować co się wydarzyło w minionym roku oraz - co jeszcze bardziej insteresujące - pomarzyć co może się wydarzyć w roku kolejnym. Aby jednak stało się to rzeczywistością, potrzeba czegoś więcej niźli tylko fascynującej myśli w głowie zwanej marzeniem.

Nie obejdzie się więc bez praktycznej porady - Jak zacząć ? Zajrzymy dziś do stajni biznesowej i zaczerpniemy z modelu, który w oryginalnym wydaniu posłużył do planowania strategii biznesowej pewnej firmy. Za jego pomocą możemy ustalić kierunek w którym chcemy iść, zrozumieć dlaczego możemy w ogóle chcieć tam iść oraz w jaki sposób tam dojść.

Model o którym mowa nosi nazwę: V2MOM. Jest to model wykorzystany po raz pierwszy przez współzałożyciela firmy Salesforce. Dla niewtajemniczonych, Salesforce to amerykańska firma programistyczna oferująca rozwiązania dla biznesu w obszarach: zarządzania relacjami z klientami (CRM), obsługi klienta, automatyzacji marketingu, analizy i rozwoju aplikacji. Nic szczególnego - powiecie - cóż, może ciekawszym będzie fakt, że w 2018 oraz 2019 roku Salesforce zajął odpowiednio 1-sze i 2-gie miejsce w rankingu: "Best Companies to Work For" magazynu Fortune, a roczne przychody tego giganta osiągnęły w roku 2019-tym, 13,28 miliarda USD. Oczywiście osiągnięcia jakiejś firmy z USiA nie są w tym wypadku tak istotne jednak, jeśli ktoś przędzie tak dobrze, warto skorzystać z narzędzia, które jak sam założyciel określił, jest jednym z kluczowych czynników mających wpływ na sukces firmy, a ten sukces zdaje się być całkiem imponujący.

Przyjrzyjmy się więc temu, cóż to jest ten V2MOM, co nam daje i jak możemy go wykorzystać planując nadchodzący rok.

V2MOM - Co to jest ?

Nazwa modelu to akronim stworzony ze słów jego części składowych. Przyjrzyjmy się im, a od razu zrozumiemy jego ideę.

Proste prawda ? Chcąc osiągnąć coś konkretnego w biznesie, ustalając strategię firmy czy planując podbicie świata w nowym, nadchodzącym 2020-tym roku możemy posłużyć się powyższym by lepiej zrozumieć nasz cel. Przeanalizujmy kolejne elementy:

Vision czyli Wizja

To oczywiście krótki opis tego co chcemy osiągnąć. Jak wygląda to do czego dążymy. Czy pragniemy stworzyć (myśląc biznesowo) unikatową firmę programistyczną świadczącą usługi na najwyższym poziomie, czy też (myśląc o planowaniu osobistym) chcielibyśmy odzyskać formę, zadbać o zdrowie i czuć się świetnie w swoim ciele. Opiszmy to w kilku zdaniach i zdefiniujmy tak jak potrafimy najlepiej.

Values czyli Wartości

Jakie wartości przyświecają naszej wizji, co wyznacza jej ramy ? Innymi słowy - dlaczego chcesz tego co opisałeś/aś w tej wizji ? Co jest dla Ciebie tak ważne, że zdefiniowałeś/aś ten cel ? Może to być zdrowie, energia, samodyscyplina (w przypadku wspomnianej wizji personalnej). Zrozumienie wartości jakie cenimy i do których rozwoju dążymy da nam lepsze zrozumienie i motywację do działania.

Methods czyli Metody/Działania

Co musisz zrobić by wizja stała się rzeczywistością. Jakie działania musisz podjąć by przejść od tego marzenia/pomysłu do realizacji. Nie musi to być na tym etapie szczegółowy plan, ale ramowa lista, która wyznacza kierunek działania. Zapisać się na siłownię, kupić buty do biegania, ustalić plan treningowy ? Co musisz zrobić by dojść do celu ? Zapisz to.

Obstacles czyli Przeszkody

Tak jak w planowaniu czasu, jednym z najważniejszych elementów jest określenie czego NIE będziemy robić, tak w tym wypadku bardzo pomocne jest zdefiniowanie potencjalnych przeszkód stojacych nam na drodze oraz czynników mających potencjalnie duży wpływ na to czy i w jakim stopniu nasza wizja się powiedzie. Mogą być to tak przyziemne sprawy jak brak funduszy, ale jednocześnie mogą też być to bardzo niemierzalne przeszkody. W przypadku regularnych ćwiczeń i zadbania o swoje zdrowie taką częstą, bardzo niewdzięczną przeszkodą będzie na przykład: lenistwo. Jeśli jednak zidentyfikujemy co może nas powstrzymywać, lepiej zrozumiemy z czym mamy do czynienia i na czym się skupić by osiągnąć cel.

Metrics czyli Metryki/Miary

To bardzo proste. Kiedy będziesz wiedzieć, że cel został osiągnięty ? Jaki mierzalny element rzeczywistości powie Ci o tym, że wizja jest spełniona ? Liczba zrzuconych kilogramów ? Obwód w pasie zmniejszony o X centymetrów, a może określony dochód firmy czy jej rozmiar ? Jeśli określisz jasno miarę swojego sukcesu w realizacji tej wizji, będziesz wiedzieć kiedy go osiągnąłeś.

Co nam to daje ?

Myślę, że powyższe jasno pokazuje zalety takiego prostego planowania i poziom zrozumienia jaki możemy uzyskać stosując go do naszych celów. Jednak jest kilka kluczowych elementów, które warto wspomnieć, a które mają bezpośredni wpływ na to dlaczego model V2MOM może się w naszym przypadku sprawdzić. Oto cztery podstawowe:

I jak, proste prawda ? To na deser oryginalny, pierwszy model V2MOM firmy Salesforce z roku 1999:

[12.04.1999] V2MOM - Salesforce.com

Vision

Rapidly create a world-class Internet company/site for sales Force Automation.

Values

 • World-class organization
 • Time to market
 • Functional
 • Usability (Amazon quality)
 • Value-added partnerships

Methods

 • Hire the team
 • Finaliza product specyfication and technical architecture
 • Rapidly develop the product specification to beta and production stages
 • Build partnership with big e-cemmerce, content, and hosting companies
 • Build a launch plan
 • Develop exit strategy: IPO/acquisition

Obstacles

 • Developers
 • Product manager/business development person

Measures

 • Prototype is state-of-the-art
 • High-quality functional system
 • Partnerships are onlone and integrated
 • Salesforce.com id regarded as leader and visionary
 • We are all rich

To do czego możemy wykorzystać model ?

Oczywiście do wszystkiego co wymaga planowania i zrozumienia strategii zanim ruszymy do boju. W przypadku planów na kolejny rok perfekcyjnie sprawdzi się taki model. Osobiście polecam do spojrzenia na swoje cele z bardziej ogólnej perspektywy i do takiego spojrzenia model V2MOM nada się doskonale. O czym mówię ? Ano - masz cel wstawania o 5 rano w 2020-tym roku ? Po co ? Jaki jest cel ? Samo wstawanie nie jest przecież celem. To tylko metoda, a może nawet przeszkoda. Sam wpadłem raz w tą pułapkę. Myślałem, że będzie świetnie budzić się rankiem by robić tyle dodatkowych rzeczy ? Tylko jakich, po co ? Jeśli spojrzymy na nasze cele z lotu ptaka może się okazać, że wybierzemy inne metody do ich realizacji.

Kilka sfer do rozpatrzenia. Dla każdej z nich możemy stworzyć osobny model V2MOM:

Mam nadzieję, że ten trwający czas świąt i sylwestrowej zabawy daje i bedzie jeszcze dawał Wam odpoczynek, energię i motywację do tego by w 2020-tym roku zdobyć nowe szczyty. Jeśli zastanawiacie się jak podejść do tej wyprawy, jak się na nią "spakować", czego oczekiwać i na czym skupić, głęboko wierzę, że modelowanie za pomocą V2MOM może Wam w tym pomóc. Mam nadzieję, że przyda się Wam opisane tu narzędzie i że ruszycie w nowy rok z ekscytującymi planami.

Szęśliwego Nowego Roku drodzy Państwo,
Czarek

Jeśli uważasz, że to co przeczytałeś może przydać się innym,
udostępnij ten artykuł na Facebooku. Dzięki.

Opublikowano:

31.12.2019


Poprzedni:

Nie oczekuj podwyżki


Następny:

FilozofiaJeśli Ci się podobało,
zapisz się do newslettera