Sprawdź co w trawie piszczy na Twitterze Zainspiruj się na Instagramie Zobacz cenne materiały na Pinterest Porozmawiaj na Facebooku

Plan na 2019. Krok 1. Wyznaczanie celów

autorstwa Cezarego Kujawa

Plan na 2019. Krok 1. Wyznaczanie celów

Uwaga

To pierwsza z pięciu części mini-warsztatów ekspresowego planowania roku. Jeśli już ją wykonałeś, przejdź do kolejnych korzystając z listy poniżej:


Planowanie czas zacząć. Na wstępie ważne jest by zrozumieć, że takie planowanie można rzecz jasna przeprowadzić w dowolnym momencie i dla dowolnego okresu czasu. Idealnie, taki plan należałoby stworzyć w perspektywie dłuższej nawet niż rok, czyli 5 czy nawet 10 lat, a następnie zagłębiać się w drobniejsze okresy czasu. Dwanaście miesięcy to jednak równie konkretny kawał czasu i dziś jako, że sprzyja temu okres noworoczny oraz na potrzeby ćwiczenia, przyjrzymy się planowaniu roku właśnie. Zaczynajmy…

Dzień 1: Wybierz cele.

No właśnie, jakie masz cele na nadchodzący rok ? Już widzę oczyma duszy jak co po niektórym kłębią się myśli, że uuu brawo brawo, kolejny miszcz/kołcz itp. Pytanie jest jednak proste i nie ma nic wspólnego z wyświechtanymi sloganami.

Czego chcesz ? Chyba chcesz czegoś ? Jeśli nie chcesz za dużo to nie musisz się za bardzo rozwijać. Skoro to czytasz to coś mi jednak mówi, że nie chcesz stać w miejscu. A więc ? …to proste, zdecyduj czego chcesz i zapisz to.

W sumie najlepiej będzie w tym miejscu skończyć teoretyzowanie i zabrać się do pracy (mówiłem, że będzie prosto, chociaż wcale nie łatwo). Długopis w dłoń Panie i Panowie. Google Doc też się nada jak kto woli, chociaż namawiam do średniowiecznej kartki papieru ;-)

Zapisz słówko Cele w tytule strony i dzisiejszą datę w prawym górnym rogu. Następnie ponumeruj kolejne wiersze od 1 do 12-tu. Będziemy rozpatrywać 3 kategorie celów, a w każdej z nich zapiszemy po 4 cele na najbliższy rok. Oczywiście nie jest to wyryte w kamieniu i jeśli tylko Twoja sytuacja jest inna możesz zmienić/usunąć/dodać kategorie i zmienić liczbę celów do nich przypisaną. Uważaj jedynie by nie przesadzić z ilością tak by wyzwanie jakie sobie postawisz było jednocześnie osiągalne a z drugiej strony wymagało pracy. 10-12 różnych rzeczy z którymi pracujesz w roku to sensowna liczba.

Kategoria 1: Dom i rodzina

Co było ważne w rodzinie i w Twoim domu podczas minionego roku ? Na czym skupiałeś/aś swoje wysiłki ? Co jest do zrobienia w nadchodzącym roku. W tej kategorii mogą znaleźć się zarówno cele bardzo materialne, jak remont mieszkania, nowy samochód czy wspólne wakacje, jak i zorientowane na rozwój rodziny jak np wspólny czas razem czy zadbanie o rodzinne relacje. Dobrze zorganizowany dom i rodzina to podstawa szczęścia. Zastanów się więc co w tym nadchodzącym, 2019-tym roku chciałbyś osiągnąć dla swojego domu, dla swojej rodziny. Kilka przykładów celów domowo/rodzinnych by lepiej zobrazować zadanie:

Uwaga: Kilka ważnych uwag do tego zadania (nie tylko tej kategorii):

Kategoria 2: Biznes i finanse

To już bardziej namacalna kategoria. Dla pracujących na etacie może się tu znaleźć walka o podwyżkę. Cele finansowe są relatywnie proste do opisania bo zwykle zawierają miarę w formie kwoty. Może się tu także znaleźć coś bardziej skomplikowanego jak rozwój nowego projektu biznesowego, otwarcie czy rozwój firmy. Wszystko co związane jest z finansami, karierą, biznesem powinno znaleźć się w tej kategorii. Kilka przykładów:

Cele finansowe to sama radość w wyznaczaniu, a to z prostej przyczyny. Myślenie o możliwościach jakie otwiera i bezpieczeństwie jakie zapewnia stabilność finansowa, samo w sobie powoduje, że czujemy się podekscytowani.

Uwaga: Nie ograniczaj się. Największymi sabotażystami naszego postępu jesteśmy my sami. Jednocześnie jednak dostosuj cele do swojej sytuacji. Być może, musisz zacząć od wyjścia z długów. Być może finansowy rozwój będzie w tym roku oznaczał dla Ciebie edukację finansową, a nie realizację planu oszczędnościowego. Nie hamuj jednak zanim ruszysz. Nie strzelaj sobie w stopę. Myśl bez ograniczeń.

Kategoria 3: Zdrowie i rozwój

To prawdopodobnie najważniejsza kategoria. Jeśli chcesz mieć więcej musisz stać się kimś więcej. I nie chodzi tu jedynie li tylko o “więcej” w wymiarze finansowym. Jeśli chcesz mieć więcej radości musisz stać się bardziej studentem szczęścia. Jeśli chcesz mieć więcej siły musisz zacząć ćwiczyć nad sobą. Jeśli chcesz być zdrowszy, musisz się edukować i wdrażać w życie odpowiednie zmiany. Każda magia ma swoją cenę, a prawdziwe bogactwo na każdej płaszczyźnie to nie to co mamy ale to kim się stajemy. Jak ktoś kiedyś słusznie zauważył. Jeśli ktoś da Ci milion złotych obyś jak naszybciej stał się milionerem, inaczej te pieniądze znikną. Tak jak milioner to bardziej osoba, która ma pewien zestaw cech, a niżeli stos pieniędzy, tak jak światowej klasy sportowiec to bardziej osoba, która ma inny zestaw cech, a niżeli tylko fizyczną umiejętność, tak i nasz sukces i szczęście to bardziej to jaką osobą się stajemy niż stan konta w banku, ilość sypialni w domu czy nowa biżuteria.

Ważne jet więc by nieustannie się rozwijać. Zastanów się co chcesz osiągnąć w tej kategorii. Znajdą się tu wszelkie dyscypliny i umiejętności które chcemy opanować, a które uważamy za istotne w świetlne naszych wartości. Kilka przykładów:

Uwaga: Warto w tym miejscu pomyśleć o pozostałych celach. Może się bowiem okazać, że aby osiągnąć coś z pozostałych kategorii, wypadałoby opanować jakąś umiejętność lub wprowadzić jakąś dyscyplinę do naszego życia. Przykład ? Jeśli w kategorii finansowej zapisaliśmy, że chcemy stworzyć dodatkowe źródło dochodu, ale praca na etacie i rodzina sama się sobą nie zajmie, to być może wprowadzenie tej dyscypliny wstawania o 5tej rano każdego dnia, o której myślimy już od dawna, będzie świetnym pomysłem ? A jeśli chcemy zmienić pracę na stanowisko w międzynarodowej firmie, może certyfikat z zaawansowanego angielskiego będzie super ? Myśl i aplikuj to myślenie w praktyce.

Podsumowanie

Tym zamykamy pierwszy dzień planowania roku. Powtórzę jeszcze raz. Zwolnij. Zatrzymaj się. Omów sprawy ze swoją żoną/mężem/… Poświęćcie czas na to by określić cele dokładnie. Opiszcie je szczegółowo. Wróćcie do każdej z kategorii i pomyślcie raz jeszcze. Nadaj im deadline. Po tym pierwszym dniu będziesz mieć 12 celów, które w idealnym statystycznie przypadku będą rozdzielone na 3 kategorie. Zanim przejdziemy dalej ważne jest też by upewnić się, że lista ta zawiera na prawdę najważniejsze dla Ciebie rzeczy. Nie byłoby bowiem rozsądne umieszczać na liście jakiś cel wiedząc, że jest w naszym życiu coś co zupełnie przesłania możliwość jego osiągnięcia w tym czasie. Przykład ? Jeśli czeka Cię kupno mieszkania, jego wykończenie i przeprowadzka, może nie najlepszym pomysłem jest zapisywać na liście celu półrocznej przerwy od pracy i wyjazdu w podróż dookoła świata ? Koloryzuję, ale rozumiesz punkt widzenia ?

Pierwszy krok za nami, mamy listę celów. Jutro przyjrzymy się temu jak nadać im priorytety. Zapraszam serdecznie.

Bywajcie w zdrowiu,
Cezary

Jeśli uważasz, że to co przeczytałeś może przydać się innym,
udostępnij ten artykuł na Facebooku. Dzięki.

Opublikowano:

27.12.2018


Poprzedni:

Fizyka samodyscypliny czyli wracamy do szkoły


Następny:

Plan na 2019. Krok 2. Porządkowanie celówJeśli Ci się podobało,
zapisz się do newslettera

 
informacje spis treści polityka prywatności