Sprawdź co w trawie piszczy na Twitterze Zainspiruj się na Instagramie Zobacz cenne materiały na Pinterest Porozmawiaj na Facebooku

Plan na 2019. Krok 2. Porządkowanie celów

autorstwa Cezarego Kujawa

Plan na 2019. Krok 2. Porządkowanie celów

Uwaga

To druga z pięciu części mini-warsztatów ekspresowego planowania roku. Jeśli nie czytałeś pierwszej, powinieneś/powinnaś najpierw wykonać kroki tam zawarte:


Dziś druga część Panie i Panowie. Będzie krótko acz treściwie.

Zanim jednak przejdziemy do kolejnego kroku chciałbym byście pomyśleli o swoich celach zapisanych wczoraj i zastanowili się nad powodami dla których, chcecie je osiągnąć. Powody bowiem robią wielką różnicę. Każdy chciałby zarabiać miliony, ale tylko nieliczni znajdą w sobie wystarczająco dużo powodów by wykonać pracę potrzebną do osiągnięcia tego celu. Wielu sportowców (jeśli nie wszyscy) chce być najlepszymi w swojej kategorii, ale tylko nielicznym udaje się zajść naprawdę wysoko. Czy są tak utalentowani ? Nie zawsze, ale zawsze pracują ciężko. Żeby się jednak zdyscyplinować do ciężkiej pracy potrzeba powodów. Gdyby Twoje życie zależało od tego czy każdego dnia wstaniesz przed godziną 6-tą rano, obiecuje Ci, że nigdy nie wcisnąłbyś przycisku drzemki o poranku. To trochę przekoloryzowana ilustracja tego jak powody mogą zmienić nasze działanie. Pomyślcie więc chwilę o tym dlaczego chcecie osiągnąć to co sobie zapisaliście: “Bo byłoby super mieć milion złotych” - może się okazać bardzo słabym powodem na dłuższą metę. Jeśli lepiej będzie Wam to ogarnąć myślą, możecie - do czego namawiam - zapisać te powody na oddzielnej kartce. Jeszcze lepiej byłoby całe to zadanie łącznie z pierwszym krokiem zapisać w dzienniku. Tutaj piszę o dzienniku trochę więcej.

Dzień 2: Określ priorytety dla celów

W pierwszym kroku zdecydowaliśmy co chcemy osiągnąć w nadchodzącym 2019-tym roku. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, zapraszam do pierwszego artykułu z serii. Wynikiem wczorajszej pracy była lista co najmniej 12-tu celów do realizacji. Dziś przyjrzymy się prostej metodzie określania priorytetów. Nie wszystkie bowiem punkty na naszej liście są jednakowo ważne, niektóre też mogą być wykonane od razu a inne są związane z jakimś okresem czasu i powinny się znaleźć dalej w kolejności.

Tak jak wczoraj, zabieramy się od razu do pracy. Porządkowanie listy zrobimy w dwóch prostych krokach:

Zaczynamy…

Określ priorytety

Zaczynamy od uporządkowania listy poprzez nadanie każdemu celowi określonego priorytetu. Z pomocą przyjdzie nam tu prosta metoda A.B.C.D.E. Dziś odrzucimy D.E. (wrócimy do nich za dwa dni) i zostaniemy ze zmodyfikowaną metodą A.B.C. Co to oznacza:

Przejdźcie proszę po swojej liście celów i oznaczcie każdy z punktów jako A, B bądź C. Wynikiem tego działania będzie lista, zawierająca 12 celów w trzech segmentach istotności. Świetnie. Czas na krok drugi.

Określ kolejność

Jak zapewne zauważyliście mamy teraz kilka bardzo ważnych celów na rok 2019 (Oznaczone literą A), pewnie kilka mniej ważnych (B) i najmniej istotnych - choć to wciąż nasze cele (C). W drugim kroku każdej z tych mini-list nadamy kolejność. Przejdźcie proszę po wszystkich punktach z kategorii A i w zależności od tego jak ważny i być może czasowo zależny jest dany cel oznaczcie je kolejno przez A1, A2, A3… tak by A1 był waszym najważniejszym celem, nad którym chcecie zacząć pracować już od 1 stycznia. To samo zróbcie z listami B oraz C.

Podsumowanie

Powyższa prosta dwuetapowa metoda uporządkowała nasze cele pod względem istotności i kolejności. Weźcie proszę nową kartkę papieru i przepiszcie swoje cele zachowując nadane priorytety i kolejność, a więc przykładowo:

Co dalej ?

Jutro zaczniemy myśleć bardziej szczegółowo o każdym z celów i przejdziemy do aktywności/zadań. Zdaję sobie sprawę, że to całe planowanie to nie jest prosta sprawa. To ciężka praca. Dlatego, jeszcze raz powtórzę: dajcie sobie czas. Jeśli potrzebujecie więcej niż jednego dnia na określenie swoich celów lub nadanie priorytetów, zróbcie to. Sylwestrowe fajerwerki nie są jak start stopera. Wszystko może się zacząć dzień czy tydzień później, najważniejsze by mieć plan i ruszyć do jego wykonania jak tylko go stworzymy.

To tyle na dziś. Mam nadzieję, że dzisiejszy, krótki wpis rzucił nowe światło na to co jest dla Was ważne i jak się za to zabrać.

Do jutra :-)

Jeśli uważasz, że to co przeczytałeś może przydać się innym,
udostępnij ten artykuł na Facebooku. Dzięki.

Opublikowano:

28.12.2018


Poprzedni:

Plan na 2019. Krok 1. Wyznaczanie celów


Następny:

Plan na 2019. Krok 3. Wybór zadańJeśli Ci się podobało,
zapisz się do newslettera

 
informacje spis treści polityka prywatności