Sprawdź co w trawie piszczy na Twitterze Zainspiruj się na Instagramie Zobacz cenne materiały na Pinterest Porozmawiaj na Facebooku

Plan na 2019. Krok 3. Wybór zadań

autorstwa Cezarego Kujawa

Plan na 2019. Krok 3. Wybór zadań

Uwaga

To trzecia z pięciu części mini-warsztatów ekspresowego planowania roku. Jeśli nie czytałeś poprzednich, powinieneś/powinnaś najpierw wykonać kroki z poprzednich części:


Witajcie,

Dziś późno, ale jest. Trzecia część planowania roku. We wcześniejszych dwóch częściach wyznaczyliśmy sobie cele, a następnie nadaliśmy im odpowiednie priorytety. Dziś przejdziemy do planowania działań. To bardzo prosty proces, chociaż nie zawsze łatwy. Z tego też powodu większość ludzi nie podejmuje się takiego planowania w pierwszej kolejności. Ale to nie my, prawda ? ;-)

Zanim zaczniemy jedna uwaga. Nie jest możliwe by zaplanować konkretnie wszystkie kroki do każdego zadania. W trakcie działania zmieniają się okoliczności, przychodzą nowe pomysły, pojawiają się ludzie i okazje, które mogą diametralnie zmienić naszą drogę do osiągnięcia celu. Jednak na dobry początek warto wyznaczyć sobie jakąś ogólną ścieżkę postępowania. Taką ścieżką będzie lista zadań jakie możemy wykonać by dojść z punktu A (w którym obecnie się znajdujemy) do punktu B - czyli naszego założonego celu. Jeśli odwiedzimy ten plan później na koniec kolejnego dnia, tygodnia czy miesiąca, będziemy mogli go rozwinąć lub zmodyfikować. W pierwszej jednak kolejności, będziemy wiedzieć skąd i jak zacząć. Sposób postępowania będzie, podobnie jak w poprzednich krokach, bardzo prosty. Do dzieła więc.

Dzień 3: Wybierz zadania

Weźmy na warsztat najważniejszy z naszych celów, czyli ten oznaczony w poprzednim kroku priorytetem A1.

"To nie takie proste" - powiecie.

Pewnie, że nie. Kilka wyjaśnień:

Co jednak bardzo ważne to:

Wy wyniku powyższego zadania będziecie mieć 60-90 zadań, pomysłów do wdrożenia. Byłoby świetnie gdyby kroki, które macie podjąć były na tyle małe, by można było je umieścić w kalendarzu jako elementy do wykonania. Jeśli są zbyt duże, bierzemy kartkę papieru i zapisujemy dany krok, a następnie wykonujemy to samo zadanie dla tego jednego kroku. Jakie 20 małych rzeczy powinniśmy zrobić by dany krok był wykonany. Oczywiście 20 to tylko mój pomysł. Jak mówiłem, część zadań będzie na tyle mała, że wystarczy 3-5 kroków, inne same w sobie będą zadaniami do wykonania, a jeszcze inne będą bardzo skomplikowane i będzie trzeba odwiedzać je wielokrotnie by wreszcie osiągnąć cel. O planowaniu jednak powiemy sobie nieco później.

Podsumowanie

Do znudzenia będę powtarzał. Dajcie sobie czas. Zastanówcie się, bo to ciężka praca i nie łatwe zadanie. Pamiętajcie też, że wszystko może się zmienić, a kroki, które zapisujecie są tylko i wyłącznie Waszym najlepszym na tą chwilę pomysłem na to jak osiągnąć cel. Od czegoś jednak trzeba zacząć.

Jutro przyjrzymy się zadaniom i podobnie jak wczoraj, postaramy się nadać im priorytety.

Przykład

Całe to powyższe wymądrzanie się najlepiej będzie przedstawić na przykładzie. Wybierzmy coś ciekawego:

A1. Przebiegłem półmaraton w Białymstoku poniżej 1h 55m - 05 maja 2019

Jak widzicie proste zadanie przebiegnięcia półmaratonu okazało się być dość skomplikowanym zagadnieniem. Wśród powyższych 12 punktów znajdują się bardzo proste, jak rejestracja (nr 7) czy opłata za bieg (nr 9). Są też bardzo skomplikowane jak na przykład stworzenie planu treningu biegowego (nr 1), który zapewne można rozbić na kilka pod-zadań, np.: edukacja w kierunku planów na półmaraton w takim czasie, stworzenie planu, zapisanie go w kalendarzu, dodanie przypomnień, itp. Są też zadania, które zależą od siebie, jak na przykład sprawdzenie stanu butów biegowych (nr 10) i następnie być może wybór nowych butów (nr 11).

Niewątpliwym zyskiem z powyższych rozważań jest fakt, że teraz, mogę przystąpić do działania. Gdy zacznę wykonywać kolejne zadania, prawdopodobnie przyjdzie mi do głowy mnóstwo pomysłów na usprawnienie, modyfikację czy uproszczenie procesu. Jest z czym pracować i o to chodzi.

Co dalej ?

Jutro, tak jak wspominałem, przyjrzymy się zadaniom, które mamy na liście i postaramy się ułożyć je w logicznej kolejności. Tak jak wspominałem, idealnie byłoby mieć rozpisane zadania chociażby z kategorii A.

Na dziś to tyle. Mam nadzieję, że wasze cele zyskały namacalny bagaż zadań.

Do jutra :-)
Cezary

Jeśli uważasz, że to co przeczytałeś może przydać się innym,
udostępnij ten artykuł na Facebooku. Dzięki.

Opublikowano:

29.12.2018


Poprzedni:

Plan na 2019. Krok 2. Porządkowanie celów


Następny:

Plan na 2019. Krok 4. Priorytety zadańJeśli Ci się podobało,
zapisz się do newslettera

 
informacje spis treści polityka prywatności