Sprawdź co w trawie piszczy na Twitterze Zainspiruj się na Instagramie Zobacz cenne materiały na Pinterest Porozmawiaj na Facebooku

Plan na 2019. Krok 4. Priorytety zadań

autorstwa Cezarego Kujawa

Plan na 2019. Krok 4. Priorytety zadań

Uwaga

To czwarta z pięciu części mini-warsztatów ekspresowego planowania roku. Jeśli nie czytałeś poprzednich, powinieneś/powinnaś najpierw wykonać kroki z poprzednich części:


Nie zawsze wysztko idzie jak trzeba, ale i wtedy należy odnaleźć się w sytuacji i działać. Tak też było tym razem z artykułami, które dla Was przygotowałem. Sprawa wzięła w łeb i tak oto wylądowaliśmy w drugim tygodniu stycznia. Planowanie jednak jak mówiłem, możemy wykonać nie tylko 31 grudnia. Można je zrobić w każdej sytuacji i w dowolnym momencie i na zawsze zmienić bieg własnej historii.

Nie wdając się więc w zbytnie szczegóły, lecimy dalej z częścią 4 planowania. Dziś będzie o priorytetach zadań. Już wspominaliśmy o priorytetach w przypadku celów, więc dziś będzie względnie krótko.

Dzień 4: Ustal priorytety zadań

Jeśli przeszliście przez poprzednie kroki planowania, macie listę celów, która następnie została poddana procesowi porządkowania. W poprzedniej części dla tych najważniejszych celów spisaliśmy zadania do wykonania. Dziś czas by przyjrzeć się tym zadaniom i je uporządkować. Zrobimy to jak poprzednio w dwóch krokach, jednak nieco rozwiniętych:

Zaczynamy…

Określ priorytety

Wspominałem już wcześniej o metodzie A.B.C. Tak właściwie to zastosujemy dziś jej rozwiniętą formę: A.B.C.D.E. Na czym ona polega ? Wyjaśnijmy kolejne priorytety:

I tak jak w przypadku porządkowania celów. Sprawdźcie i oznaczcie na swojej liście zadań, każde zadanie jedną z powyższych liter. Im więcej jesteście w stanie wydelegować innym tym lepiej. Jeszcze lepiej będzie, jeśli będziecie mogli usunąć jakieś zadania. Pamiętajmy, nie chcemy tylko być zajęci cały rok. Chcemy coś osiągnąć w ciągu tego roku. Jeśli zaplanowaliście sobie 9-12 celów i rozpisaliście choćby część z nich na zadania, to ta lista będzie długa. Bardzo dobrze byłoby ją przepisać na nowej kartce uwzględniając kolejność priorytetów. Najpierw wszystkie A, następnie B i C. Listę D można by zrobić oddzielnie by wiedzieć co odaliśmy do zrobienia osobom trzecim. Elementy oznaczone literą E, odchodzą w niepamięc.

Określ kolejność

To już powtórka z zadania dotyczącego celów. Przejdźcie po liście i oznaczcie wszystkie zadania A kolejnymi cyframi zgodnie z ich ważnością. Czasami będzie to logiczne, a czasami mniej. Chodzi o to by w prosty sposób objąć myślą wszystkie najważniejsze zadania i ułożyć je w kolejności byśmy wiedzieli, że najważniejsze sprawy będą znajdować się na samym szczycie. Ten sam proces przeprowadźcie dla zadań B oraz C.

Podsumowanie

To wszystko. W prostych dwóch krokach uporządkowaliśmy zadania zgodnie z ich priorytetem ważności i kolejnością wykonania. Weźcie teraz czystą kartkę papieru i spiszcie zadania zachowując priorytety i kolejność, tj.: A1, A2, ... B1, B2,... C1, C2 ...

Co dalej ?

Niebawem ostatnia część, a więc właściwe planowanie. Weźmiemy zadania i wrzucimy je w ramy czasowe. Przygotujcie kalendarze. Będzie szybko. To tyle na dziś. Mam nadzieję, że dzisiejsza analiza pomogła Wam zrozumieć istotność zadań jakie przed Wami stoją.

Do następnego :-)

Jeśli uważasz, że to co przeczytałeś może przydać się innym,
udostępnij ten artykuł na Facebooku. Dzięki.

Opublikowano:

07.01.2019


Poprzedni:

Plan na 2019. Krok 3. Wybór zadań


Następny:

Plan na 2019. Krok 5. Zaplanuj działanieJeśli Ci się podobało,
zapisz się do newslettera

 
informacje spis treści polityka prywatności