Sprawdź co w trawie piszczy na Twitterze Zainspiruj się na Instagramie Zobacz cenne materiały na Pinterest Porozmawiaj na Facebooku

Brian Tracy - Zjedz tę żabę

autorstwa Cezarego Kujawa

Brian Tracy - Zjedz tę żabę

Dziś pierwsza z dwóch książek przeczytanych w marcu. Książka - legenda - a właściwie, książka napisana przez legendę. Jeśli ktoś jeszcze nie zna pana Briana Tracy, polecam. Wiele razy będziemy wracać do jego osoby, a zwłaszcza do głoszonych przez niego prawd. Tymczasem na dobry początek w kolejnej #StrawieDlaDucha książka o żabach...

Zjedz tę żabę - Brian Tracy

Książka napisana przez tego kanadyjskiej narodowości mówcę motywacyjnego, autora wielu książek, seminariów i wykładów z dziedziny rozwoju osobistego, sprzedaży i strategii biznesowych to krótki acz treściwy przewodnik po "21 metodach podnoszenia wydajności w pracy i zwalczania skłonności do zwlekania" (jak głosi polski podtytuł tejże). Sprawdźmy więc lekcje z lektury tej ksiązki.

Lekcja 1: Gąbka

Nie można człowieka nauczyć, czego on nie zna. Można mu tylko uświadomić prawdy, które zna. - Galileusz

Już na samym początku autor podaje prosty i efektywny sposób na chłonięcie nowych technik i zdobywanie umiejętności. Pisze tak: Za każdym razem, gdy natknąłem się na jakiś dobry pomysł, wypróbowywałem go w mojej pracy i w życiu prywatnym. Jeśli się sprawdził wprowadzałem go do swego programu nauczania...

To często będzie i moją mantrą. Sprawdź co dla Ciebie działa. Przyjmij to, zaakceptuj jak swoje i używaj. W taki sam sposób, odrzucaj to co nie działa w Twojej sytuacji. Nie zamykaj się jednak na chłonięcie nowej wiedzy. Nie wszystko musi Ci odpowiadać, ale to co będzie, może być dla Ciebie cenniejsze niż złoto.

Jako dodatek do tej lekcji, można dopisać jedno słowo: Pytaj. Chłoń wiedzę z książek, seminariów, wykładów, treningów. Poz wszystkim jednak pytaj innych, najlepszych w swoim/Twoim fachu ekspertów. Oni będą dzielić się wiedzą, bo zdają sobie sprawę z potęgi dzielenia się. A Ty, gdy zdobędziesz informacje, sprawdź je i jeśli działają, wykorzystaj i dziel się z innymi.

Lekcja 2: Prosta prawda

Zdolność do skoncentrowania się na najważniejszym zadaniu, wykonania go dobrze, aż do końca jest kluczem do wszelkiego powodzenia...

Tę myśl, przedstawia Pan Brian Tracy jako jedną z najważniejszych w książce. Nic dziwnego. Jeśli jesteśmy w stanie skierować całą naszą uwagę, siły i potencjał na realizacje najważniejszych zadań jakie przed nami stoją, możemy być pewni sukcesu. Co więcej, nie jesteśmy w stanie go osiągnąć nijak jak tylko poprzez tą właśnie koncentrację na najbardziej istotnych rzeczach.

Lekcja 3: Pierwsza reguła połykania żab

Jeśli musisz połknąć dwie żaby, zacznij od tej, która budzi w Tobie większą odrazę.

Jeśli ktoś nie słyszał tego porównania i zastanawia się teraz co też autor ma na myśli, spieszę z wyjaśnieniem. Żaba w tym obrazie jest naszym największym, najbardziej istotnym zadaniem. Takim, którego wykonanie spędza nam sen z powiek, takie które wiemy, że powinniśmy jak najprędzej wykonać, ale jednocześnie nie możemy się za nie zabrać, gdyż jego wielkość, istotność i powaga przerasta nas. Musimy więc zdobyć się na odwagę by połknąć tę żabę. Reguła numer jeden mówi zatem o doborze priorytetów. Jeśli bowiem połkniemy tę najbardziej odrażającą żabę najpierw, możemy być pewni, że nic gorszego nas już dziś nie spotka.

Lekcja 4: Druga reguła połykania żab

Jeśli musisz połknąć żywą żabę, nie warto siedzieć i przyglądać się jej zbyt długo.

Tu juz czujemy naturalnie o co chodzi. Zorientowanie na działanie jest w tym wypadku bardzo ważne. Jeśli przychodzimy do pracy mając w głowie bardzo trudne zadanie, projekt, telefon - słowem, ochydną i odrażającą żabę do połknięcia - powinniśmy wykształcić w sobie nawyk radzenia sobie z tym bez zwlekania, jak najszybciej i w pierwszej kolejności.

Jak pisze autor - tak zwani ludzie sukcesu od razu przystępują do wykonania najważniejszych zadań i potrafią narzucić sobie dyscyplinę ciągłej pracy.

Lekcja 5: Pozytywne uzależnienie

Jak osiągnąć pełnię szczęścia - wystarczy wykształcić w sobie nawyk kończenia najważniejszych zadań.

Ktoś powie w tym miejscu - no tak, coach się znalazł - chce z nas zrobić roboty, które będą chodzić jak w zegarku. Sęk w tym, że to Ty musisz zdefiniować czym dla Ciebie jest szczęście. Cokolwiek jednak nie składałoby się na tą definicję będziesz mógł przekuć ją w rzeczywistość tylko wtedy, gdy wykonasz i to w pełni i dobrze najważniejsze zadania jakie stoją na drodze do Twojego szczęścia. Wypracowując takie pozytywne uzależnienie od realizacji i "zaliczania" tych najważniejszych zadań, jesteśmy na drodze do sukcesu i pełni zadowolenia z życia.

Lekcja 6: Praktyka czyni mistrza

Jak dostać się do Carnegie Hall ? Trzeba ćwiczyć.

Nic dodać nic ująć. Nie ma dróg na skróty. By być mistrzem w swoim fachu trzeba wykonać pracę.

Lekcja 7: Trzy "D" prowadzące do sukcesu

Aby realizować zadania efektywnie i do końca potrzeba trzech czynników: Decyzji, Dyscypliny i Determinacji

Podejmij decyzję, że chcesz coś zmienić. Wprowadź dyscyplinę by nawyk osadzić w rzeczywistości. Bądź zdeterminowany do jego realizacji by nawyk wszedł Ci w krew. Proste ? proste. Łatwe ? ...

Lekcja 8: Wizualizacja

To jak się postrzegasz ma ogromny wpływ na Twoje zachowania, a więc i wyniki.

W tym miejscu wiele osób zaczyna nieco drwiąco kiwać głową. Jak to było w pewnym zabawnym filmiku na YT: Kim jesteś ? Jestem zwycięzcą.

Jednak jest w tym po prostu prawda, której nie da się zaprzeczyć. Jeśli myślisz o sobie pozytywnie będziesz zachowywać się w określony sposób, mówić w określony sposób i współpracować z innymi w określony sposób. Będziesz mieć inne oczekiwania i myśli, a więc będziesz się inaczej zachowywał. To z kolei spowoduje, że uzyskasz inne wyniki. Możesz więc spróbować działać pozytywnie mimo negatywnych myśli, jednak równie skutecznym będzie zacząć od wizualizacji i wewnętrzego obrazu - tak by na zewnątrz działania odzwierciedliły ten stan. No, nie chciałem polecieć - ale chyba poleciałem :-)

Lekcja 9: Cel

Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel iniodparte pragnienie aby go osiągnąć.

Dlaczego nie osiągamy szczytów produktywności ? Mgliste wyobrażenie tego co chcemy osiągnąć, jest według autora główną tego przyczyną. Tylko jeśli w sposób jasny i klarowny zdefiniujemy swój cel, jesteśmy w stanie zdefiniować naszą największą żabę, a więc najbardziej istotne zadania, kroki jakie należy podjąć by ten cel osiągnąć. Bez tego, nie ma szans na sukces.

W tym miejscu Pan Brian Tracy przytacza krótką listę kroków jakie należy podjąć by te teoretyczne rozważania wprowadzić na ścieżki praktycznej realizacji. Wszystkie natomiast kroki spina jedna klauzula:

Myśl z ołówkiem w ręku.

Lekcja 10: Planowanie

Planowanie to oprawianie przyszłości w ramy teraźniejszości. Możesz zacząć już dzisiaj.

Otwarty umysł, zdolność myślenia, planowania oraz podejmowania decyzji stanowią główne narzędzie w zwalczaniu nawyku odkładania spraw na później i odgrywają ważną rolę w procesie zwiększania własnej wydajności. Tym zdaniem autor streszcza praktycznie całość rozdziału drugiego książki. W planowaniu autor wymienia dwa podstawowe elementy. Po pierwsze - listy. Lista pozwala nie tylko uporządkować sprawy ale także odciążyć umysł. Druga sprawa to zysk z planowania. Jak wspomina autor, 10% czasu przeznaczonego na planowanie i organizację oszczędzi nam 90% czasu potrzebnego do zrealizowania przedsięwzięcia.

Lekcja 11: Zasada 80/20

Zazwyczaj mamy dość czasu, jeśli potrafimy wykorzystać go właściwie.

Autor reklamuje tą zasadę jako "jedno z najbardziej przydatnych narzędzi w zarządzaniu czasem i życiem.". Nie bez przyczyny. Jeśli bowiem przyjrzymy się naszej liście zadań stwierdzimy, że 20% z nich generuje 80% zysków. Ten stosunek ilościowo-jakościowy ma zasadność nie tylko w przypadku planowania zadań, ale także w wielu innych aspektach i sytuacjach. Przykładowo 20% klientów odpowiada za 80% zysków. Jest więc bardzo istotne gdzie skierujemy swoje działania. Może się bowiem okazać, że cały dzień pracujemy nad 80% zadań, które dają nam tylko 20% postępu. Należy oprzeć się więc pokusie załatwiania bagatelnych spraw na początku, a skupić się na najważniejszych zadaniach - tych które najbardziej pchają nas do celu.

Lekcja 12: Konsekwencje

Potencjalne konsekwencje wypełnienia jakiegokolwiek zadania to główne czynniki pomocne w określeniu jego wagi dla ciebie i twojej firmy.

Zabrzmiało poważnie ? Będzie jeszcze bardziej. Według badań na uniwersytecie Harvarda "perspektywa długoterminowa to najbardziej adekwatny pojedynczy wyznacznik socjalnej i ekonomicznej mobilności w społeczeństwie". Co to oznacza po ludzku. Ano ni mniej ni więcej tylko tyle, że im dalej w przyszłość planujemy i w im dłuższej perspektywie rozpatrujemy konsekwencje swoich obecnych działań, tym dalej i szybciej pniemy się w górę w społeczeństwie, karierze i rozwoju.

Co więc zrobić ? Z każdym zadaniem które przed nami stoi powinniśmy zadać sobie pytanie: Jakie są potencjalne konsekwencje zrobienia lub zaniechania tego zadania ? Jako, że motywacja wymaga motywu - im większe potencjalne korzyści tym silniejsza będzie motywacja by zabrać się do działania.

Lekcja 13: Maksymalna wydajność

Odpowiedz na te trzy pytania:

Lekcja 14: Zwlekanie kontrolowane

Możesz nauczyć się kontrolować swój czas i życie tylko do poziomu, na którym zaprzestaniesz załatwiać sprawy małej wagi.

Myślę, że powyższe jest tak jasne, że nie ma się co za bardzo rozwodzić. Powinniśmy celowo odwlekać działania o małej wartości po to, by zyskać więcej czasu na przedsięwzięcia, które mogą odmienić nasze życie.

Oprócz kontrolowanego zwlekania powinniśmy także nauczyć się mówić "NIE". Powinniśmy mówić "nie" wszystkiemu co nie jest warte naszego czasu.

Lekcja 15: Metoda A.B.C.D.E.

Musisz czy powinieneś ?

To prosta metoda określania priorytetów. Już o niej było na blogu, ale pewnie jeszcze nie raz wróci. Każde zadanie możemy zakwalifikować do danej kategorii. I tak:

Lekcja 16: Zagadnienia kluczowe

Dlaczego zostałeś zatrudniony ?

W tej części autor rozważa kwestie koncentracji na sprawach najważniejszych. Jeśli jednak nie wiemy na czym mamy się skoncentrować, jakie sprawy są tak na prawdę najbardziej istotne, nie możemy działać efektywnie. Przede wszystkim powinniśmy więc mieć jasny cel. Kontynuując tematykę zatrudnienia - jakie dziedziny Twojej pracy są kluczowe ? - omów je ze swoim szefem.  Kolejnym przydatnym krokiem będzie określenie, w skali 1 do 10 poziomu na jakim jesteśmy w tych ustalonych wcześniej dziedzinach. Niektóre rzeczy przychodzą nam łatwo i swobodnie, inne sprawiają problemy. Określenie stanu rzeczy pozwoli nam lepiej zaplanować pracę i skupić się na tych kluczowych zaganieniach, które nie tylko są ważne dla firmy ale i sprawiają nam najmniej problemów.

Lekcja 17: Prawo trzech zadań

Rób co potrafisz, czym potrafisz tam gdzie właśnie jesteś.

Gdybyś miał robić jedno zadanie przez cały dzień swojej pracy, co by to było ? A gdybyś miał robić coś jeszcze, co by to było ? A gdybyś miał robić jeszcze jedno zadanie, co znalazłoby się na liście ? Bardzo często lista naszych obowiązków wykracza daleko poza trzy, a zwykle te trzy najważniejsze zadania stanowią o naszym sukcesie w największym stopniu. Zidentyfikuj trzy najważniejsze zadania i skup się na wykonywaniu tylko tych zadań.

Lekcja 18: Krok po kroku

Podróż tysiąca mil zaczyna się od pierwszego kroku.

To prosta prawda, która jest kluczowa. Realizacja największych nawet marzeń to mozolne, powolne wykonywanie zadań w drodze to celu. To zwykle nie spektakularny sukces, a ciężka praca tworzy gwiazdy sportu czy kina. To systematyczne odkładanie i inwestowanie pieniędzy tworzy niezależność finansową, a nie wygrana w LOTTO. To codzienne ćwiczenia, dieta i regeneracja daje sportową sylwetkę. Krok po kroku, ziarnko do ziarnka.

Lekcja 19: Podwyższaj swoje kwalifikacje

Gdy tylko przestajesz się starać być lepszym, stajesz się gorszy.

Podnoszenie swoich kwalifikacji to kluczowa zasada rozwoju i zwiększania osobistej wydajności. Musisz nauczyć się tego czego potrzebujesz by swoją pracę wykonywać jak najbardziej efektywnie. Jeśli tylko przestaniesz to robić zaczynasz się cofać, bo gdzieś na świecie jest ktoś kto nie przestaje. Często zwlekanie z wykonywaniem zadań jest spowodowane właśnie brakiem kwalifikacji. Nie sądzimy, że jesteśmy w czymś wystarczająco dobrzy więc nawet nie zaczynamy. Trzeba nam odwrócić ten proces. Jeśli zdobędziemy odpowiednie umiejętności, realizacja zadań przyjdzie nam o wiele łatwiej. Autor wymienia sposoby ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji:

Lekcja 20: Szczególne zdolności

Wykonuj nie tylko swoją pracę, ale też trochę ekstra.

Każdy z nas jest niepowtarzalny i ma talent do danych rzeczy bardziej niż do innych. Identyfikacja tych obszarów może dać nam drogowskaz do tego co w życiu powinniśmy robić by czerpać z niego jak najwięcej. Największym atutem człowieka, jeśli chodzi o pieniędze, jest zdolność ich zarabiania. Dzięki zastosowaniu w praktyce naszych wrodzodnych talentów i umiejętności możemy gromadzić pieniądze. Łatwiej przyjdzie nam iść do przodu robiąc to w czym jesteśmy na prawdę dobrzy. Możemy stracić wszystko, ale nasza umiejętność zarobkowania pozwoli nam odrobić straty i to z nawiązką. Powinniśmy więc dokładnie poznać nasze talenty i umiejętności. Bardzo prostą metodą ich poznania jest zastosowanie zasady przyjemności. Jeśli czerpiemy przyjemność z wykonywania jakiegoś zadania/czynności i przychodzi nam to łatwo, oznacza to najprawdopowobniej, że w tej dziedzinie jesteśmy uzdolnieni. Co więc w Twojej pracy pociąga Cię najbardziej ?

Lekcja 21: Ograniczenia

Zidentyfikuj czynnik ograniczający

Między Twoją pozycją obecnie, a celami jakie sobie wyznaczyłeś zawsze istnieje jakaś jedna większa przeszkoda. Coś, co jeśli to pokonasz zaprowadzi Cię wprost do Twojego celu. Zadaj sobie więc pytanie: Co mnie hamuje, co nadaje taką a nie inną prędkość z jaką dążę do celu. Jeśli poznasz ten czynnik, to kwestia czasu by go wyeliminować, a w związku z tym przyspieszyć w drodze do celu. Pamiętacie punkt 11 czyli zasadę 80/20 ? I tutaj ma zastosowanie. Zwykle 80% czynników ograniczających pochodzi z wewnątrz, a tylko 20% to czynniki zewnętrzne. Najczęściej tym co najbardziej nas hamuje są nasze wewnętrzne niedoskonałości, nawyki czy braki. Jeśli je zidentyfikujemy, możemy nad nimi pracować, wyeliminować je i ruszyć dalej.

Lekcja 22: Zmobilizuj się

Lider to osoba, która potrafi pracować bez nadzoru.

To niebywałe ale tylko 2% ludzi potrafi pracować bez nadzoru. Cała reszta potrzebuje mniejszej lub większej formy opieki. Możesz jednak stać się członkiem tej 2% populacji jeśli tylko zechcesz. I tutaj największym ograniczeniem jest to pochodzące z wewnątrz. Większości bowiem osób brakuje pewnego nawyku. Jest nim nawyk wywierania presji na samym sobie. Nawyk zmuszania siebie samego do realizacji tego co jest nam zadane nie czekając, aż zjawi się ktoś kto albo zrobi to za nas lub też będzie nadzorował nasze wykonanie tego zadania. Po pierwsze staraj się być wzorem dla innych. Pamiętaj, to Ty tworzysz zasady według których pracujesz. Jeśli firma która Cię zatrudnia ma określone standardy, unikniesz kłopotów, jeśli będziesz ich przestrzegał. Nikt jednak nie powiedział, że Twoje standardy nie mogą być dwa razy wyższe. Idź w pierwszym szeregu. Druga sprawa to deadline'y. Jeśli chcesz się zmobilizować, wykorzystaj wszystkie możliwe sposoby. Obiecanie innej osobie, że coś zrobimy jest dobrym sposobem, ogłoszenie na forum publicznycm także. A w bieżącej pracy wyrób w sobie nawyk nadawania sobie limitu czasowego na wykonanie określonych zadań. Twoja produktywność wzrośnie od razu.

Lekcja 23: Maksymalne wykorzystanie energii

Chcesz pracować efektywnie ? Dbaj o poziom własnej energii

Ta lekcja to prosta i czytelna wiadomość a najlepiej ją przekazać w formie kilku zaleceń:

Lekcja 24: Bądź swoim najlepszym trenerem

Większośc emocji - tak pozytywnych jak i negatywnych - jest wynikiem wewnętrznej konwersacji z sobą samym i analizowania sytuacji w jakiej się znaleźliśmy.

Odpowiednie nastawienie jest więc kluczowe. Jak cytuje autor:

Człowiek nigdy nie powinien dzielić się problemami z innymi, ponieważ 80% ludzi one i tak nie obchodzą, a reszta jest wręcz zadowolona, że ten ktoś je ma. Ed Foreman

Według autora więc, jeśli chodzi o zmuszanie się do działania, optymizm jest kluczowy ze względu na kilka cech takiego nastawienia:

Lekcja 25: Nie daj sie uzależnić technice.

Życie to coś więcej niż tylko podwyższanie jego tempa.

Niespodziewany punkt jak na post w wirtualnym dzienniku, w technologicznej sieci internetowej, czytany zapewne na zaawansowanym technicznie komputerze czy telefonie. A jednak wart rozważenia. Technika jest dobra, ale jej rozwój i wpływ na niemal już każdą sferę naszego życia bardzo często czyni nas jej niewolnikami. Powinniśmy tego unikać. Oto kilka zaleceń z książki:

Lekcja 26: Plasteri salami i ser szwajcarski

Jak zjeść słonia ? Kęs po kęsie.

Zwykle odkładamy na później zadania gdyż wydają się nam tak skomplikowane i ogromne, że przytłacza nas sama myśl o nich. Z pomocą przychodzi tu metoda plasterków salami, czy - jak pamiętam nazwę z angielska - salami slicing. Podziel zadanie na wiele małych kroków, pojedynczych małych zadań, z których każde możesz bez problemu wykonać. Następnie zacznij od pierwszego, zrób je i weź następne. I tak krok za krokiem, aż Twoje główne zadanie będzie wykonane. Z psychologicznego punktu widzenia bowiem, wykonanie małej cząstki wielkiego projektu niż objęcie myślą całości. Inną, równie ciekawą metodą jest tak zwana metoda sera szwajcarskiego. Jak ją stosować. Ano jak to z serem, dziurawimy zadanie. Wyznaczamy sobie czas na pracę nad zadaniem i działamy. Może to być 5-15 minut czy pół godziny. Realizujemy fragment pracy i zostawiamy zadanie do następnego razu. Krok za krokiem, dziura za dziurą, wygryzamy z tego wielkiego sera kolejne dziury aż nasze zadanie będzie skończone.

Lekcja 27: Strategia wydzielania czasu

Nic nie doda więcej siły w życiu niż skoncentrowanie całej energii na ograniczonej liczbie celów.

Większość zadań jakie przed sobą postawimy wymaga skoncentrowania sił i energii przez określony zwykle dość duży okres czasu. Zdolność więc do wydzielania takich bloków wysokowydajnościowego czasu jest kluczowa. Postaraj się więc wydzielać konkretne bloki czasu na realizację swoich celów. Uzywaj terminarza by te bloki zyskały fizyczną reprezentacje w Twoim planie tygodnia i pamiętaj: Każda minuta jest cenna. Jeśli pracujesz 8 godzin dziennie, śpisz 8 godzin to masz jeszcze kolejne 8 godzin do zagospodarowania. Każdy, nawet najmniejszy "okruch" czasu właściwie wykorzystany, zaprocentuje.

Lekcja 28: Stan wyższej konieczności

Nie czekaj! Właściwa chwila nigdy nie nadchodzi. Zacznij natychmiast - tu i teraz.

Wszyscy ludzie sukcesu mają jedną wspólna cechę - są ludźmi czynu. Ich wspólną cechą jest ukierunkowanie na szybkie wykonywanie zadań jakie przed nimi stoją. Szybkie tempo działania wydaje się nierozłącznie towarzyszyć wszystkim wielkim sukcesom. Autor wspomina także zasadę przyspieszenia sukcesu. Mówi ona o tym, że chociażpokonanie jakiegokolwiek zastosuj, bezwładu może wymagać ogromnej energii, znacznie mniej jej pochłania kontynuacja ruchu. Jeśli więc chcesz osiągnąć wiele - zrób to teraz. Autor sugeruje nawet swego rodzaju mantrę, którą powinniśmy sobie powtarzać w chwilach zastoju: "Zrób to teraz, zrób to teraz, zrób to teraz."

Lekcja 29: Zjedz tę żabę

Wszystko cokolwiek wiąże się z planem, ustalaniem priorytetu i organizacją pracy, sprowadza się do tych trzech słów.

Twoja zdolność do wyboru najważniejszego zadania, rozpoczęscia go i skupienia się wyłącznie na nim, aż zostanie zakończone, jest kluczem do sukcesu i superwydajności. Gdy już rozpoczniesz, nie przerywaj, traktuj każde zadanie indywidualnie. Praca na raty jest nie tylko nieefektywna, dodatkowo działa demotywująco. Jeśli skupisz się na wykonaniu najważniejszego zadania i zostaniesz z nim póki nie będzie skończone, nie tylko zrobisz najważniejsze co mogłeś w tej chwili zrobić. Uwolnisz ogromne pokłady endorfin, samozadowolenia i dumy, które dadzą Ci jeszcze więcej energii do realizacji kolejnych zadań. Pamiętaj, gdy upewnisz się , co jest tym najważniejszym zadaniem, wszystko inne jest w tym momencie stratą czasu. Osiągnięcie sukcesu w każdej dziedzinie wymaga ogromnej samodyscypliy. Przystępując do odpowiedzialnego zadania i uparcie nad nim pracując aż do jego ukończenia, przchodzisz prawdziwy test siły woli, próbę charakteru.

Podsumowanie

Jak widzicie powyższe zestawienia zawiera nieco więcej niż wspomnianych 21 metod. Jest tak dlatego, że książka jest naładowana mnóstwem rad, zasad i reguł, które zastosowane w praktyce pomogą nam w codziennym dążeniu do celów jakie sobie postawimy. Te zapisane tutaj, mimo iż dość liczne, są nadal jedynie fragmentem całej wiedzy zawartej w książce. Serdecznie więc polecam ją każdemu, bo każdy może w niej znaleźć coś dla siebie. Jak na jedyne 132 strony książki wartość edukacyjna jest ogromna.

W następnej odsłonie będziemy kontynuować budowanie zespołów. Będzie się działo :-)

Bywajcie,
Czarek

Jeśli uważasz, że to co przeczytałeś może przydać się innym,
udostępnij ten artykuł na Facebooku. Dzięki.

Opublikowano:

12.05.2019


Poprzedni:

Podsumowanie - Marzec 2019


Następny:

Nowe starego początki...Jeśli Ci się podobało,
zapisz się do newslettera

 
informacje spis treści polityka prywatności